Krakov je historická kniha vedomostí a úžasnej gastronómie.

Krakov je historická kniha vedomostí a úžasnej gastronómie.

Krakov v zime

Nie každý sa vyberie cestovať v zime, kedy nesvieti slnko, príroda nehýri farbami a vlastne keď je zima. Krakovu to ale vôbec neprekáža a práve v zime, áno v zime, ho môžete pochopiť najviac. Jeho históriu, jeho krásu, jeho súčasnosť. A tak sme poputovali spolu s mojou skvelou mamkou za poznaním tam, kde za každým rohom cítiť silu a históriu – do Krakova.

Po asi hodinke letu z viedenského letiska, sme pristáli na letisku Jána Pavla II. v Krakove. Z letiska sa najlepšie dostanete do centra mesta vlakom, ktorého navigácia z letiska je naozaj jednoduchá. Stačí sledovať tabule a cez halu sa dostanete priamo na vlakové nástupište. Vôbec nemusíte byť v strese, ktorým smerom sa vybrať, je to posledná zastávka vlaku, takže vlak tu začína aj končí.

Hlavné námestie

V prípade, že si nestihnete kúpiť lístok na nástupišti (sú tam automaty, kde sa dá platiť aj kartou) a lístok stojí okolo 2 Eur jedna cesta, môžete si ho kúpiť aj u sprievodcu priamo vo vlaku. Za približne 18 minút sme sa odviezli do centra mesta Krakov a vyšli sme priamo pred obchodným domom Krakowska. Musím povedať, že v prípade, že má niekto záujem ísť pozrieť soľnú baňu Wieliczka, tento vlak tu má konečnú zastávku.

Kazimierz

Približne 25 minút pešo a dostanete sa do židovskej štvrti Kazimierz. Budete prechádzať nádhernými parkami, ktorými je posiaty celý Krakov. Ubytovanie som zvolila práve v tejto štvrti, jednak kvôli cene, a ako sa ukázalo neskôr, aj kvôli histórii tejto oblasti. Kedysi bol Kazimierz samostatným mestom, kde pred druhou svetovou vojnou žilo asi 65 000 židov, avšak neskôr bolo rozdelené na židovskú a kresťanskú časť, čo dodnes spoznáte na vlastné oči.

Kazimierz

Pierogi, boršč, žurek

Po poldňovom cestovaní nám nedalo nevybehnúť do ulíc aj napriek značnej tme a zime. Čo ulička, to reštaurácia, čo reštaurácia, to historický podtón. Nenechajte sa zmiasť vonkajším vizuálom alebo veľkosťou reštaurácie. Nám sa stalo, že sme vošli a zistili, že navonok malá reštaurácia má reálne dve vnútorné záhrady a je beznádejne obsadená. Krakovčania sa pýšia tým, že každá jedna reštaurácia, bar, mliekáreň je jedinečná.

Žurek
Boršč

Nenájdete dve rovnaké a všade, ale že všade, varia úžasne. Nájdete tu pôvodné tabule majiteľov obchodíkov, v ktorých sa dnes nachádzajú malé reštaurácie, ktoré však svoje ceny šplhajú do výšin, čím sa trošku stráca história tohto objektu.

 

Ulice štvrte Kazimierz

Ak raz zavítate do Poľska, neodmysliteľne k ochutnávke patria pirohy na množstvo spôsobov a výborné polievky boršč, či žurek. Sú tak jednoduché a zároveň tak komplikované na prípravu, že si ich určite objednajte a ochutnajte.

Nové námestie Kazimierz

Naše prvé ráno smerovalo spoznávať práve židovskú štvrť Krakova. Hlavným bodom Nového námestia (Plac Nowy) je rotunda v strede, ktorá sa v minulosti využívala ako miesto, kde sa zabíjala hydina a výdajné okienka slúžili na predaj mäsa ešte pred nemeckou okupáciou.

Nové námestie

Z množstva výdajných miest sú dnes už len spomienky, avšak toto miesto žije naďalej svojim životom a z výdajných miest sa stal obľúbený street food, kde sa pár eur kúpite úžasné zapekanky za krásne 3 Eurá. Žije to tu stále, cez deň, v noci. Určite sa sem vyberte aj v nedeľu doobeda, kedy sa toto miesto mení na trh so všetkým, čo Poľsko ponúka. Starým, ale aj novým oblečením, knihami, jedlom, sladkosťami.

Zapekanka

Schindlerove schody

Pár metrov od Nového námestia sa celkom nenápadne týčia schody, ktoré tvorili scénu pri nakrúcaní filmu Schindlerov zoznam. Síce ich krása už opadla, avšak v areáli je kaviareň, kde si toto miesto môžete v tichu vychutnať spolu s obrazmi na jej stenách.

Schindlerove schody

K filmu Schindlerov zoznam sa pripája ešte jeden monument, v súčasnosti už múzeum,továreň Oskara Schindlera. Oskar bol nemec a člen nacistickej strany, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil pred istou smrťou takmer 1200 židov. V tejto továrni zamestnával prevažne židov a vyrábali smaltované výrobky. Práve na jej otvorenie mu pomohli financie od samotných židov.

Kancelária Oskara Schindlera
Továreň Oskara Schindlera

Dnes je továreň krásnym múzeum a samotná pracovňa Oskara Schindlera je zachovaná v pôvodnom stave. Síce si vystojíte radu, ale stojí to za to. Ak sa tomu chcete vyhnúť, stačí si lístky zakúpiť online a do vnútra sa dostanete ihneď (cena lístka okolo 6 Eur). Dávajte však pozor na to, že počet ľudí, ktorý vpustia je prísne kontrolovaný.

Stoličky, samé stoličky

Po potulkách židovskou štvrťou narazíte na množstvo historických budov, monumentov, či pamiatok. Jednou z nich je určite neprehliadnuteľné Námestie hrdinov so svojimi 33 kovovo-bronzovými stoličkami, ktoré krásne vyniknú najmä v noci. Stoličky symbolizujú tragédiu poľských židov. Táto pamiatka je venovaná tisíckam židov, ktorí boli nasilu prinútení odísť do geta a žiť tu, pokiaľ ich neodvedú do koncentračných táborov. Každá stolička reprezentuje tisíc židov, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch.

Námestie Hrdinov

Synagógy vs. Kostoly

Azda na každom rohu natrafíte na židovskú synagógu. Niektoré sú verejnosti prístupné zdarma, za iné si priplatíte. Dokonca v jednej z nich sme natrafili aj na židovský obchodík, kde boli košér potraviny za vynikajúce ceny. Ak máte veľkú batožinu, určite odporúčam nakúpiť. Len pre vysvetlenie košér stravy – hebrejské slovo košér znamená pripravený. Je to jedlo, ktoré povoľuje Tóra (židovská “biblia”) a ktoré je upravené podľa židovského zákona. Zo zaujímavostí spomeniem len jednu, mäso a mlieko nie je možné konzumovať súčasne, je treba počkať minimálne 10 hodín po dojedení mäsa, a až vtedy je možné konzumovať mliečne výrobky.

Keďže táto štvrť bola rozdelená na židovskú a kresťanskú, nájdete tu aj množstvo kostolov. Pre porovnanie som si dovolila odfotiť interiér oboch týchto monumentov. Nedá mi nespomenúť najstarší židovský cintorín, ktorého prvý náhrobný kameň bol položený v 16. storočí.

 

 

Len pre zaujímavosť, židia na hroby nenosia kvety, pokladajú na ne malé kamienky, ako prejav spomienok a úcty.

Židovský cintorín

Wawel – sídlo kráľov a princezien

Po náročnom prvom dni sme si trošku dlhšie pospali a nakoľko počasie nám v tomto zimnom období celkom prialo, vybrali sme sa pešo na hrad Wawel, ktorý sa nachádzal asi 20 minút z Kazimierza.

Wawel hrad

Wawel je najnavštevovanejší hrad v Poľsku dokonca zapísaný do svetového dedičstva UNESCO a právom. Hrad bol až po dobu 500 rokov sídlom poľských kráľov.

Wawel hrad

Má množstvo expozícii a nádherných zákutí, ktoré môžete obdivovať na širokom nádvorí, či dokonca priamo v kostole, do ktorého je vstup zadarmo. Ak by ste však radi videli interiér a jeho expozície, pripravte si peniaze. V nedeľu je vstup grátis, avšak popri nápore turistov sa nám stalo, že nám dali čas až o 2,5 hodiny, takže sme to vzdali a užili si exteriér.

Wawel nádvorie

Vznik mesta Krakov je spojený so skalou, ktorú nájdete pod hradom. Z dávnych časov tam kedysi bola jaskyňa, v ktorej sa ukrýval drak. Ten sa živil miestnymi pannami. Až princ dokázal draka poraziť a odtiaľ pochádza aj názov mesta Krakov.

Staré mesto Krakova

Po ceste do Starého mesta, samozrejme peši, nás premohol hlad. Nakoľko sa však v zime skôr stmieva, zaplnili sme žalúdky čerstvými praclíkmi, ktoré nájdeme v Krakove na každom rohu a za skvelé ceny – 1 praclík = 2 zlt. = 0,5 centov.

Pouličné praclíky

Hlavné námestie

Rynek Glowny alebo aj Hlavné námestie je známe zo všetkých prospektov, či fotografií. Datuje sa už do 13. storočia a je to najväčšie stredoveké námestie v Európe. Ak ním budete prechádzať, dajte si pozor na holuby, sú všade. Na námestí rovno nájdete mestskú vežu, ktorá určite stojí za to, aby ste si zaplatili vstup 3 eurá a pešo si úzkymi schodmi, ktoré sú jednosmerné vyšli na jej samý vrch a po poschodiach zachytávali krásne malé výstavy s ňou spojené.

Hlavné námestie

Táto gotická veža postavená už v 13. storočí je vysoká až 70 metrov a v minulosti slúžila ako radnica. Niekoľkokrát vyhorela a rekonštruovaná bola naposledy v rokoch 1961 – 1965. Je z nej krásny výhľad na celé nádvorie Hlavného námestia.

Mestská veža

Sukiennice – trhovisko v meste

Je skvelé, že v starom meste Krakova sa všetky monumenty nachádzajú veľmi blízko seba. Priamo na námestí sa nachádza najznámejšie trhovisko v meste datujúce svoj vznik do 13. storočia. Kedysi sa na trhovisku obchodovalo primárne s látkami a soľou, no v súčasnosti tu nájdete množstvo suvenírov, skla alebo umeleckých obrazov. Na jeho prvom poschodí zriadili prvé Národné múzeum v Krakove, kde nájdete vystavovať primárne poľských autorov.

Sukiennice trhovisko

Ak sa posuniete trošku ďalej od trhoviska, natrafíte na krásnu Baziliku sv. Márie, ktorá má však platený vstup, takže sme si ju obzreli len zvonka. Každú hodinu môžete z jej veží počuť zvuk trubky nazývajúci sa aj Hejnal mariacki. V apríli roku 2010 sa tu konal pohreb vtedajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczynskiho a jeho manželky, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí. Následne boli ich pozostatky uložené v krypte katedrály hradu Wawel.

Bazilika sv. Márie

Prechádzať sa poľskými uličkami Starého mesta je naozaj skvelý zážitok. Napriek ťažkým časom sa na Vás ľudia usmievajú a vidieť tu aj obrovské množstvo turistov. Vyhrávajú tu pouliční umelci, všade máte možnosť naskočiť na malé autobusy, ktoré vám spravia prehliadku mesta s výkladom, či ochutnať miestne jedlá.

Barbican – mestské opevnenie

Staré mesto je obkolesené Barbicanom, čo je vlastne brána mestského opevnenia a jedna z mála zachovaných častí mestských opevnení. Toto opevnenie je založené skôr na arabskej ako európskej architektúre a jeho steny sú hrubé až 3 metre so 130 výklenkami slúžiacimi kedysi ako strielne. Momentálne je to skôr monument, kde je ťažké sa odfotiť sám.

Barbican

Okno Jána Pavla II.

Viete, aké je najznámejšie okno v Krakove? Práve to, z ktorého sa pápež Ján Pavol II. počet svojej púte v roku 1979 prihováral ľuďom napriek značnej únave z dôvodu choroby. Ani to mu však nebránilo stráviť s ľuďmi čas a na záver svojej reči oznámil „Žiadali ste ma, aby som povedal jedno, dve slová. Tak teda dobrú noc“.  Okno sa nachádza na ulici Franciszkanska 3 a nie je z blízka viditeľné. Ak však podídete na druhú stranu, zbadáte mozaiku Jána Pavla II., ktorá bola vystavaná na jeho počesť priamo do okna, z ktorého zdravil veriacich.

Je čas vrátiť sa opäť do súčasnosti a zaspomínať, že to nebolo dávno, kedy si toto mesto prešlo peklom. A čo by som napísala na záver? Snáď len, vyberte sa do Krakova, letecky alebo autobusom, pretože vaše srdce ho pochopí a vaše oči uvidia. A táto kombinácia je hodná tej návštevy.

Krakov je proste nádherný! Teším sa na ďalšie dobrodružstvá spolu s vami.

S láskou

Katka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *