Balaton – dovolenka ako pri mori

Balaton – dovolenka ako pri mori

Kto by nepoznal Balaton? Najväčšie jazero v strednej Európe s rozlohou takmer 600 km2. Na Balaton jazdíme už roky, ale až teraz prišiel čas na to, aby som Vám o ňom povedala trošku viac a odhalila krásy jeho okolia a ktovie, možno vás inšpirovala, že na skvelú dovolenku nemusíte chodiť cez pol sveta. Poďme na to! Balaton a dovolenka určite idú ruka v ruke.

Tapolca a jej jazerná jaskyňa

Na Balaton sme sa vybrali z Bratislavy a našou prvou zastávkou bolo mestečko Tapolca, vzdialené asi 2 hodiny cesty. Tapolca je malé mestečko vzdialené od Balatonu 14 km a má okolo 35 tisíc obyvateľov. Dôvod, prečo sme sem zavítali bola jazerná jaskyňa vytvorená pred 13,7 miliónmi rokov a jej objavenie bolo naozaj náhodné.

Zaparkovať je možné na neďalekom parkovisku za poplatok (360 HUF/hodina), avšak ako odporúčajú aj oficiálne stránky jaskyne, treba sa spýtať na informáciách, aby vám odporučili miesta, kde sa dá parkovať zadarmo. Nás odklonili na bočnú ulicu, kde sme zaparkovali bez problémov pozdĺž obrubníka.

Prehliadka múzea a jaskyne je vždy na určitý počet ľudí, takže v letnom návale treba počítať s možnosťou vypredania. Pri každej expozícii si viete oskenovať QR kód a dozvedieť sa viac. Skupiny nad 10 ľudí sa objednávajú emailom predom. My sme mali šťastie a na lístky sme síce dlho nečakali, ale voľné vstupy boli až o dve hodiny neskôr. Čo nám výborne zapasovalo do plánu sa trošku občerstviť po ceste a pozrieť si mestečko.

Mlynské jazero

Počet prechádzky mesta sme natrafili na skrytý poklad v podchode. Bolo to malé námestie nachádzajúce sa okolo Mlynského jazera, v ktorého blízkosti sa nachádza domoradie stredovekého pôvodu. Okolie Mlynského jazera (Malom-tó) je obývané už sedemtisíc rokov, a táto časť mesta bola centrom mesta už v stredoveku. Slovanský preklad názvu mesta Tapolca je teplá voda – pramenitá voda vyviera z krasovej jaskynnej sústavy s teplotou 18 °C. Voda jazera v zime nezamŕza. Viete sa tu občerstviť, prejsť a aj využiť verejné toalety, na ktorých sa zväčšia platí medzi 200-300 HUF.

Múzeum a jaskyňa

Začiatkom 20. storočia (1903) pri hĺbení studne na pozemku pekára zistili, že na jednej strane jaskyne sa nachádza dostatočne veľký otvor, aby sa tam zmestila osoba. A v roku 1940 sa už plavili jaskyňou prvé loďky. Avšak, nakoľko priestor bol úzky, museli ho rozšíriť. Počas 2. sv. vojny bola jaskyňa úplne uzavretá pre turistov a používala sa ako kryt v prípade bombardovania mesta.

V tomto období sa jaskyňa tiež využívala na podporu liečby respiračných ochorení. Po 2. sv. vojne sa množstvo turistov opäť zvýšilo, avšak kvôli ťaženiu bauxitu zmizla z jaskyne voda. Až keď sa doly zavreli, voda sa opäť dostala do jaskyne a plavby sa obnovili. Jaskyňa sa nachádza v hĺbke 15 metrov a prekvapí vás, že vstup sa nachádza priamo v meste.

Cena lístka je 3500 HUF (dá sa platiť kartou) a prehliadka vrátane plavby trvá približne 1 hodinu. Priechody sú trošku užšie, takže ak má niekto klaustrofóbiu, neodporúčam mu ísť na plavbu. V niektorých úsekoch sa musíte veľmi prikrčiť, aby ste si neudreli hlavu. Každopádne tento zážitok bol prekrásny. Fotiť nám nezakázali, dokonca vás celú plavbu snímajú ich foto-kamery a na informáciách si danú fotku viete zakúpiť vo vysokej kvalite.

Siófok – najrušnejšie mesto na Balatone

Štartujeme auto a presúvame sa do našej ďalšej destinácie, mesta Siófok. Mesto má viac ako 25 000 obyvateľov. Ubytovanie máte na každom kroku, a buď si vyberiete hotelové komplexy rovno na pláži, kemping alebo ako my, rodinný dom asi 5 minút od hlavnej platenej pláže.

Vstup sa nachádza na Petőfiho promenáde, kde sa nachádzajú všetky reštaurácie, obchodíky, suveníry, diskotéky, takže sa len nechajte viesť. Vstup sa platí na každý deň od 8:00 – 19:00 a každý deň vám dajú inú farbu náramku. Dá sa platiť kartou a cena na osobu je 1700 HUF (4,50 Eur). Po 19. hodine je pláž otvorená bezplatne.

Pláž a jej trávnatá plocha sú skvelo udržiavané. Viete si požičať lehátka, paddle boardy, bicykle, a vaše deti si užijú nafukovacie hrady. Občerstvenie môžete mať vlastné, ale viete si na každom kroku dopriať langoše, čerstvé limonády alebo zmrzlinu. Športovci môžu využiť externé posilňovne zadarmo a tí menej športoví, elegantné lehátka s párty hudbou, kde sa to večer mení vo svetle reflektorov na úplne iný level zábavy.

Tu by som podotkla, že večer je hlavná pláž spoplatnená kvôli koncertom alebo DJ vystúpeniam. A môžete vyskúšať aj ruské koleso, ktoré je nádherne vysvietené, avšak z okolia moc v noci neuvidíte, no aspoň nebudete v kabínke uvarení, ako v priebehu dňa.

Vodná veža Siófok

Asi 15 minút pešo od hlavnej pláže sa dostanete priamo do centra mesta Siófok, kde sa najviac vyníma 45 metrov vysoká vodná veža. Výťahom sa vyveziete hore a užívate si nádherný panoramatický výhľad na Balaton a bonus k tomu, hore si môžete vychutnať kávičku alebo drink. Kaviareň hore sa točí, takže, ak máte niekto problém s pohybom, zatiaľ, čo sedíte na kávičke, radšej si kávičku dajte v niektorej z kaviarní v okolí.

Veža bola postavená v roku 1912 ako potreba zásobárne pitnej vody na brehu jazera. Počas 2. sv. vojny bol jej hlavný účel pozastavený a využívala sa ako delostrelecká pozorovateľňa nemeckých vojakov, avšak po vojne až do roku 1970 plnila svoj účel zásobovania mesta. Veža sa nachádza v centre mesta, takže si vychutnajte prechádzku až k Millenium parku, kde si môžete oddýchnuť na lavičkách, či tráve.

Múzeum kryštálov a Jókai Park

Keď prejdete celou Petőfiho promenádou smerom k prístavu, natrafíte po ľavej strane na nádherný Jókai park s jazierkami, lavičkami a hlavne oddychom v tieni stromov. Využite tento pokojný park na trošku stíšenia sa z plážového a nočného života.

Asi 10 minút pešo od neho natrafíte na obchodnú uličku, kde v strede stojí malé nenápadné múzeum kryštálov.

Vstup do múzea je možné platiť aj v eurách a lístok stojí 3 eurá/osoba (kartou sa nedá) a nájdete tu nádherné skvosty a čo je ešte lepšie, môžete si ich aj zakúpiť. Ak prípadne nechcete popozerať múzeum, je možné aj vstúpiť a zakúpiť si tovar pre seba. Staršia pani predavačka je veľmi ochotná napriek tomu, že po anglicky vie povedať Hello. Ja som nemusela dlho rozmýšľať a vyhral to rodonit a kryštálová geoda.

Plavba loďou na západ slnka

Ak raz zažijete túto plavbu (odporúčam si kúpiť plavbu na čas 20:00), budete ju chcieť zažiť aj dvakrát za vašu dovolenku. Spoločnosť, ktorá prevádzkuje lode Talizman, má malé stánky popri celom prístave.

Premávajú po Balatone v priebehu dňa, alebo na západ slnka, alebo dokonca ako párty loď od 21:30. Na lodi vám hrá hudba a viete sa občerstviť a západ slnka na Balatone stojí za to vidieť.

Plavba trvá asi hodinu a stojí 5900 HUF /osoba. Ak sa vyberiete na loď pešo, choďte trošku skôr a nevynechajte nádherne zrekonštruovaný park v blízkosti plný kvetov, lavičiek, či fontán pre deti a nádherným výhľadom na 10 m vysokú zlatú sochu anjela, ktorá je umiestnená priamo na majáku a symbolizuje mier.

Čo sa týka gastronómie, nájdete tu samozrejme klasické maďarské reštaurácie, ktoré sú ale dosť ťažké na trávenie (my sme si dokonca kúpili čierne uhlie), avšak aj výborné ázijské alebo dokonca talianske.

Ja by som odporučila maďarskú reštauráciu János vendegló (je trošku ďalej od centra) a ázijskú Thai Spicy Nine, aj keď obe trošku drahšie, ale sme predsa na dovolenke, tak si dovoľujeme.

Tihany – levanduľové mesto

Náš výlet pomaly končí, avšak posledný deň sme ešte využili na návštevu malého mestečka Tihany, nachádzajúceho sa asi hodinu autom od Siófoku. Je to poloostrov na Balatone s približne 1500 obyvateľmi a najkrajším výhľadom na Balaton. Pomenovanie Tihany pravdepodobne pochádza zo slovanského slova „ticho.“

Tihany vznikla z rybárskej osady na kopci, kde sa momentálne týči barokový kostol viditeľný už z diaľky, čo je vám aj dobrou navigáciou, ak by ste sa stratili. Okolo celého Balatonu budete stretávať cyklistov, ktorí si tu užívajú cyklotrasu, ktorá vedie okolo celého Balatonu a má viac ako 200 kilometrov.

Levanduľa a opäť levanduľa

Parkovacích miest je tu neúrekom a všetky samozrejme platené s automatom hneď pri parkoviskách. A potom vám už nič nebráni v tom, aby ste sa vybrali hore jemným kopcom a užívali si nádhernú vôňu levandule všade kde sa pozriete. Produkty z levandule od vína, krémov, či kávy s levanduľou na vás budú číhať z každého obchodíku, až sa dostanete na samotný vrchol kopca s dvojvežovým kostolom a môžete sa kochať nádherným výhľadom.

Treba povedať, že Balaton je rajom pre milovníkov jachtingu. Jemný vietor praje práve tomuto športu a z kopca máte krásny výhľad práve na samotné plachetnice.

Paprika domček

Cestou k autu nás ešte zaujal malý obchodík celý obrastený chilli papričkami. Keď vojdete dnu a ste milovníkmi štipľavého, s prázdnymi rukami určite neodídete. Od cukríkov, piva až po klasickú údenú papriku. Je tu síce zakázané fotiť, ale všimli sme si to až po vojdení, takže vstup sa podaril.

Balaton je najväčšie jazero v strednej Európe s najväčšou hĺbkou okolo 12 metrov. V lete sa teplota jazera môže vyšplhať až na 27 stupňov. V zime mu zas stačí trošku mrazu a jednoducho zamrzne a hrúbka ľadu môže byť až 20-30 cm. Vraciam sa sem už niekoľko rokov. Balaton je proste láska ♥. A tak blízko.

S láskou

Katka

Tipy:

  1. Voda je príjemná na kúpanie a veľmi dlhý čas je len po kolená, takže plavci si musia zájsť poriadne ďaleko.
  2. Je tu veľmi veľa Čechov a Slovákov, takže občas pozor na komentáre.
  3. Langoš podávajú s kyslou smotanou a syrom. Predávajú síce aj s kečupom, ale pre ich chuťové bunky je táto kombinácia nepochopiteľná.
  4. Napriek tomu, že diaľnicou idete málo, je potrebná diaľničná známka.
  5. Peniaze si netreba zamieňať, lepšie je platiť kartou alebo si vybrať na mieste. Niekde sa dá dokonca platiť aj eurami.
  6. V potravinách je to trošku drahšie ako na Slovensku.
  7. Určite odporúčam aj ako dovolenku s deťmi.
  8. V meste Zamárdi sa od roku 2007 začiatkom Júla koná festival Balaton Sound.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *