Malta – kamenistý, ostrovný štát v Stredozemnom mori

Malta – kamenistý, ostrovný štát v Stredozemnom mori

Dlho som sa rozhodovala, či navštíviť ostrov Malta. Vedela som, že je to mix drsnej prírody s krásnymi scenériami čistého mora a jaskýň. Som rada, že opäť vyhrala moja túžba spoznávať nad mojim strachom z lietania a toto dobrodružstvo môže začať.

Medzinárodné letisko Valletta

Na Maltu sa dostanete viacerými leteckými spoločnosťami, ale asi najlepším spojom, je let z Bratislavy a za približne 2 hodinky vystúpite na letisku vo Vallette (letenka 70-100 Eur s malou batožinou). Odtiaľ do centra mesta sa dostanete naozaj jednoducho a to autobusmi X1,X2,X3,X4. Keď tam ale máte priateľov, ako ja, cesta je omnoho jednoduchšia a autom ste v centre za pár minút.

Pohľad na Maltu z vody

Malta momentálne tvrdo pracuje na zlepšovaní ciest, takže sa Vám môže stať, že si občas postojíte, ale s pohodou Malťana si len vyložte ruku z okna auta a oddychujte.

Po pár minútach jazdy v aute som spozorovala zopár vecí. Na Malte sa jazdí na ľavej strane ako v Anglicku, volant je na pravej strane, cesty sú veľmi úzke, Malťania sú pohoďáci a skrytí vo svojich domoch, nakoľko teploty sa tu v lete šplhajú k 40tkam.

Ak si myslíte, ako som si myslela ja, že si ostrov prejdete bicyklom alebo nebodaj pešo, Malta vás vyvedie z omylu. Cyklistické cesty tu moc vybudované nemajú a úzke chodníky vás donútia byť naozaj obozretní.

Maltské útesy

Ostrov Malta je dôležitý obchodný uzol a má 316 km². Možno nie každý vie, ale skladá sa z troch hlavných ostrovov – Malty, Goza a Comina. V Európskej únii je od roku 2004 a úradnými jazykmi sú maltčina a angličtina, takže sa skvelo dohovoríte aj s 80 ročnou babičkou.

Valletta – hlavné mesto Malty

Do Vallety som sa dostala z malého mestečka Paola, kde som bývala a za asi 20 minút autobusom a cenu lístka 2 Eurá, som vystúpila na konečnej zastávke, odkiaľ je viditeľný hneď prvý bod pešej prehliadky Vallety – Tritonská fontána.

Tritonská fontána

Nachádza sa tu autobusová stanica spoločnosti Arriva, ktorej všetky autobusy sú plne klimatizované a od roku 2011 úplne nahradili pôvodné žlto oranžové staručké autobusy. Ak si myslíte, že autobusy chodia načas, mýlite sa. Proste sa postavte na zastávku a čakajte, ktorý príde prvý. Ušetríte si tým nervy.

Uličky Valletty

Fontána je krásnym oddychovým miestom pred vstupom do hradieb mestečka Vallety, len tieň tu veľmi nenájdete, takže si nezabudnite vziať dostatočné množstvo tekutín na prehliadku.

Valletta je od roku 1980 zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Celé mestečko je vlastne jedna veľká pešia zóna s nekonečnými uličkami, malými autíčkami, ktoré robia prehliadky pre turistov.

Katedrála sv. Jána

Azda najznámejšou pamiatkou je Katedrála sv. Jána s prepychovým interiérom s cenou vstupu 10 Eur, v ktorej už máte audio sprievodcu vo viacerých jazykoch a dokonca aj plachtu na zakrytie ramien, ktorá vám zostane ako suvenír. Interiér je neuveriteľný a pre mňa najsilnejším bodom bol obraz maliara Michelangela Merisi da Caravaggia – Sťatie Jána Krstiteľa.

Katedrála sv. Jána

Určite by som sem prišla v ranných hodinách, nakoľko je tu neuveriteľné množstvo turistov. Katedrála je vyložená 369 mramorovými doskami, pod ktorými sú uložené pozostatky rytierov, takže sa tam dá vkročiť len v topánkach s mäkkou podrážkou.

Horné záhrady

Romantické prechádzky uličkami Valletty vás zavedú až k Horným a Dolným záhradám Barrakka, ktoré určite nevynechajte. Jednak je to skvelé miesto na relax, a hlavný bonus je streľba z kanónov, ktorá sa koná  každý deň o 13:00.

Za malý poplatok viete zísť priamo k delám a prípadne získať viac informácii od samotných vojakov. Zo záhrad máte krásny výhľad na Veľký prístav, ktorý je vlastne najhlbším a najväčším prirodzeným prístavom v Európe.

Výlet do mestečka Sliema

Z Vallety máte skvelú príležitosť si vziať vodný taxík a za 2,8 Eur (spiatočný lístok) sa odviesť do mestečka Sliema, ktoré je obľúbenou destináciou hlavne pre mladých ľudí. Na obrovskej promenáde (10 km) a v malých uličkách sa nachádza množstvo podnikov, kde Vám nalejú už ak máte 17 rokov.

Jazdí tam niekoľko spoločností, tak si dajte pozor na to, aby ste na spiatočnej ceste nestáli v rade do inej lode. Cesta trvá z jednej časti ostrova na druhú asi 10 minút. Lístok si kupujete u miestneho chlapca priamo na mieste a dá sa platiť aj kartou.

Promenáda Sliema

Na Malte je obrovské množstvo kostolov, nakoľko Malťania sú kresťania, takže si stačí vybrať. Dievčatám však odporúčam si cez plecia hodiť šatku, aby Vás tam vpustili.

Maltská kuchyňa

Napriek tomu, že kuchyňa sa podobá tej talianskej a reštaurácie sú dosť vysoko s cenami, v uličkách si kúpite tzv. Pastizzi rôznych druhov. Sú to v podstate slané koláčiky z lístkového cesta plnené ricottou. A keď hovorím plnené, tak plnené. Cena jedného je približne 0,40 centov a máte rýchly a sýty obed do ruky.

Ftira

Čo tu treba určite ochutnať je chlieb. Miestny chlieb sa nazýva ftira a plnia ho čím uznajú za vhodné. Je neuveriteľne chrumkavý a dbajú na to, aby bol vždy čerstvý. Takže, tu diétu moc držať nebudete. Ku každému jedlu v reštaurácii obyčajne dostanete Galetti, čo sú vlastne naše krekry, avšak považujú sa za prílohu k jedlu. Hlavným jedlom je zajac, ale tohto jedla som sa vzdala v prospech malých bugs bunny zajačikov.

V obľube majú víno a to červené aj biele. Ak rozmýšľate, aký darček im doniesť, vínom im určite vyčaríte úsmev na tvári. Ak sa nebudete stravovať v reštauráciách, potraviny sú to cenovo dostupné, ale určite odporúčam veľké supermarkety, nie malé pouličné obchodíky, kde si priúčtujú ešte aj za studené pivo 0,20 centov, lebo veď vám ho museli vychladiť.

Ešte jeden tip na záver, Malta má síce pitnú vodu, ale je slanšieho charakteru, takže si vodu kupujú. Skvelé je, že majú „čerpacie stanice“ na vodu po celom ostrove, kde 1 l perlivej/neperlivej vody stojí 0,20 centov.

Mdina – Tiché mesto

Mdina bola kedysi hlavným mestom Malty a má svoje opevnenie už od 8. storočia pred Kristom. Dodnes tu žije asi 300 ľudí a je hneď vedľa mestečka Rabat. Čo je úžasné na tomto mestečku, má krásne tiché uličky,ktoré vôbec nie sú preplnené turistami. Je tu zákaz jazdy autom, takže tých 750 000 turistov, ktorí sem každý rok prídu, si ju prejdu pešo alebo na koňoch.

Vstupná brána do Mdiny

Pre mňa osobne bol najkrajší pohľad na vstupnú bránu do Mdiny, kde sa nakrúcala aj časť seriálu Game of Thrones. Uličky Mdiny sú naozaj dlhé a úzke, takže zvuk sa tu príliš nešíri, preto dostala aj pomenovanie „Tiché mesto“. Určite ju odporúčam navštíviť pri potulkách na Malte.

Uličky Mdiny

Mdina glass

Neďaleko Mdiny sa nachádza aj výrobňa skla, kde nájdete výrobky od 0,30 centov až po stovky Eur. Priamo v sklárni si viete pozrieť aj ako sa sklo fúka a tvaruje a to bez vstupného poplatku!

Popeye village

Najväčšou atrakciou Malty je dedinka Pepka námorníka nachádzajúca sa v mestečku Sweethaven, kde boli vytvorené kulisy na nakrúcanie filmu z roku 1980. Dedinka je skrytá v malej zátoke s priezračnou čistou vodou s množstvom atrakcií. Vstup stojí 15 Eur a máte v tom zahrnutý pukance, pohľadnicu a dokonca aj krátku jazdu loďkou k útesom zátoky. My sme si pripravili ftiry, obsadili lehátka a užívali si zátoku niekoľko hodín. Určite odporúčam zabaliť si vlastné jedlo, nakoľko 1 hot dog tu stojí 8 Eur.

Popeye village
Pohľad na dedinku z útesu

Budovy, ktoré tu nájdete sa objavili vo filme Pepek námorník a viete do nich vstúpiť, či dokonca si v malom kine pozrieť aj úryvky z filmu. V celom areáli je zakázané fajčiť, nakoľko všetky stavby sú z dreva. Ak sa vám nechce platiť vstupné, nad dedinkou je strmý útes, z ktorého krásne vidieť celú zátoku. Dávajte si však pozor, skaly nie sú bezpečne ukotvené.

Blue Grotto – morská jaskyňa

Keďže som toho chcela vidieť čo najviac, prebrázdili sme autom takmer celý ostrov Malta. Jaskynná sústava Blue Grotto bola pre mňa top zážitkom, kde som zas prekonala samu seba, keď sme nasadli do malej loďky, kam nás natlačili 9 kúskov. Síce mi dali vestu, ale myslím, že v tomto prípade by mi absolútne nepomohla. Za 8 eur sme mali jazdu loďkou na asi polhodinku a vošli do jaskýň, ktoré mali priezračnú vodu s modro-fialovým odrazom.

Blue Grotto

Lúče slnka a odraz od hladiny vytvorili azúrovú farbu. Jaskyne lákajú hlavne potápačov, pre ktorých je to farebný podmorský zážitok. Ak sa neodhodláte ísť na loďku, vôbec nevadí. My sme autom zastali aj na hornom útese, z ktorého máte pohľadnicový výhľad, aj keď tu už trošku funguje lahostajnosť turistov a plastové fľaše rozhádzané po okolí.

Hagar qim a Mnajdra

Dva zachovalé chrámy označované aj najstaršími megalitmi na svete, staršie ako pyramídy, či Stonehenge. Zaplatíte vstupné 10 Eur a v cene máte vstup do múzea vrátane 8 minútového 4D kina a pešo si prejdete priamo k nádherným stavbám, ktoré sa datujú až do 3000-3600 rokov pred našim letopočtom.

Megalitický chrám Hagar qim je stavbou vybudovanou na základoch 40x40m a asi 300 m od chrámu sa nachádza aj chrám Mnajdra. Po Malte je ich roztrúsených asi 7 kúskov a všetky sú zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Počas našich ciest sa nestačím diviť, aké krásne oleandre lemujú cesty a častokrát zastaneme a vychutnávame si výhľady. Nie je kam sa ponáhľať, Malťania majú „oddychový“ prístup a častokrát ich cez deň ani nevidíte v uliciach.

Keďže som vedela, do čoho idem, nemohla som čakať, že tu  nájdem kilometre pieskových pláži ako v Bibione. Ale! To, čo Malta ponúka formou prírodných úkazov, kde sa môžete okúpať, skočiť zo skál alebo sa túlať jaskyňami to vykompenzuje. Samozrejme, že ja nie som skokan, ale fotograf som dobrý.

Prírodné kúpalisko St. Peter´s pool

V mestečku Marsaxlokk natrafíte na prírodný bazén a jeden z najkrajších a najnavštevovanejších kútov Malty. Novým autom sem určite nechoďte, nakoľko cesta je poriadne prašná a kým trafíte na neviditeľné parkovisko, poriadne auto zaprášite. Za 3 Eurá za parkovanie si tu môžete stáť celý deň.

St. Peter´s pool

Nedá sa to síce nazvať parkovisko, ale nemáte v tejto časti ostrova na výber. Voda ako stále opisujem je úžasne priezračná a odvážlivci nemajú problém skočiť zo skál. Je tu kúpanie na vlastné riziko, takže aj sedenie pod skalami môže byť trošku nebezpečnejšie. Pred slnkom sa tu moc neskryjete a určite odporúčam vziať si topánky do vody, všade sú tu malé kraby.

Aby som ale nesklamala aj priaznivcov pláži a lá Bibione, zatúlali sme sa aj na pláž Mellieha, čo je najväčšia a jedna z mála pieskových pláží na Malte. Nie je moc široká, takže odporúčam ísť skoro ráno, aby ste si uchmatli lehátka (samozrejme za poplatok približne 8 Eur) a nič viac nepotrebujete.

Mellieha pláž

Lokálni predajcovia sošiek, či náramkov prídu priamo k vám, ako aj servis z neďalekej reštaurácie a donesú vám to, na čo máte práve chuť. Pozor na platbu kartou! Väčšinou to majú nastavené, že minimálne konzumné máte 10 Eur, inak môžete hľadať bankomat.

Voda je úplne skvelá, teplá a hlavne dobrých 50 metrov iba po kolená, takže výborné aj pre rodiny s deťmi. Ak máte pekné nalakované nechty, tak si ich uvidíte pod vodou. Častokrát v diaľke natrafíte na malé rybárske člny s dúhovými farbami, ktoré majú na čele namaľované malé oko.

Rybári verili, že to ich loď chráni pred možnými urieknutiami a nehodami na mori. Čo bola pre mňa lahoda pre oči, Malťania si večer donesú piknik na pláž, rozložia oheň, hrajú hry, spievajú, zabávajú sa do rána.

Čo povedať o Malte na záver?

Strategický ostrov s krásnymi jaskynnými sústavami, prírodnými útesmi, kde každý vie po anglicky. Mladí ľudia to tu milujú kvôli zábave a potápači kvôli podmorskému svetu. Keďže som ostrov Gozo a Comino nestihla, mám dôvod sa sem opäť vrátiť. Ak máte radi drsnú prírodu, potulky uličkami a krásne priezračné more, odporúčam!

TIP: obchody sú v nedeľu zavreté

TIP2: najčastejšie používané slovo „mela“ znamená jasné, samozrejme

TIP3:Múzeum opevnenia vo Vallette je zdarma

TIP4: Ochutnajte domáci syr Gbejna

TIP5: Japonské záhrady Santa Lucija

S láskou

Katka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *