Skopje a nádherné Severné Macedónsko

Skopje a nádherné Severné Macedónsko

Skopje, ako hlavné mesto Severného Macedónska, bolo pre mňa neznáme. Nielenže som nevedela, čo od neho čakať, ale nemala som vôbec poňatia, že si ho môžem tak zamilovať. Vyberme sa preto spolu z Bratislavy do jeho hlavných útrob.

Letisko Alexandra Veľkého Skopje

Za približne 1,5 hodiny sa priamo z Bratislavy dopravíte na najväčšie a najrušnejšie letisko Macedónska. Nachádza sa približne 17 km od hlavného mesta a jednoducho sa dokážete dostať do centra autobusom. Ak však pricestujete v noci, ako ja, taxík vás vyjde na približne 20 Eur.

Most umelcov

letiska do centra mesta jazdia autobusy spoločnosti Vardar express a jednosmerný lístok stojí okolo 3 eur. V Macedónsku sú menou macedónske denáre, ktoré si na Slovensku nezameníte, takže stačí si vybrať peniaze priamo v Macedónsku na letisku. (1 Euro = cca 62 denárov).

Na pasovej kontrole si dajte pozor, v ktorom rade stojíte, aby ste nečakali zbytočne a potom vás nepreradili, nakoľko ste z členského štátu Európskej únie. (Severné Macedónsko stále čaká na prijatie do Európskej únie, avšak na cestu vám stačí aj pas).

Macedónsko má bohatú históriu a prešlo veľkými zmenami, ale o tom si povieme neskôr. Žije tu približne 65 % kresťanov, 20 % moslimov a z národností tam nájdete srbov, bosniakov, či turkov.

Druhé najväčšie námestie Skopje

Určite si na svoje príde aj staršia generácia, ktorá si opráši ruštinu, nakoľko Macedónsko používa cyriliku. Macedónsko sa stalo nezávislou republikou v roku 1991 po rozpade Juhoslávie a žije tu asi 2,2 milióna ľudí.

Skopje – mesto plné kontrastov

Po nočnom prílete sme sa ubytovali v penzióne asi 10 minút pešo od historického centra. Prvá vec, čo si určite všimnete napriek tomu, že je noc, je enormné množstvo sôch všade po okolí. Vznikli kvôli projektu Skopje 2014, ktorý navrhla Macedónska vláda za účelom zrenovovania a obnovenia vizuálu hlavného mesta (momentálne je ich v meste cez 145).

V roku 1963 postihlo Skopje obrovské zemetrasenie s magnitúdou 6,9 a zničilo až 80 % mesta. Napriek tomu, že mesto je nanovo vybudované, stále tu nájdete dôkazy o tomto zemetrasení. Asi najznámejším je budova mestského múzea, ktorá sídli v starej radničnej budove, kde sa nachádzajú obrovské hodiny, ktoré počas zemetrasenia v roku 1963, presne 26. júla, zastali na čase 5:17 a stoja dodnes. Výstavba sôch, monumentov a múzeí, bol teda plán projektu na obnovu mesta.

Mestské múzeum

Druhou vecou, ktorá ma zarazila po prvej rannej exkurzii mestom, bol enormný výskyt túlavých psov, ktoré sa nachádzajú všade. Jediná výhoda je, že všetky sú začipované. Takže nebuďte prekvapení, keď budete mať zrazu pocit, že ste na dovolenke aj s „domácim miláčikom“.

Double decker

V Skopje je voda pitná, takže nemusíte kupovať balenú a dokonca v meste nájdete malé fontány, kde si načapujete studenú vodu. Tretia vec, ktorá ma zarazila boli červené „londýnske“ poschodové autobusy (Double decker), ktoré sa v Skopje používali v 50. a 60. rokoch a krajina si ich dala opätovne vyrobiť v Číne a teraz je ich plné mesto.

Macedónske námestie v Skopje

Dominantou námestia je obrovská socha Alexandra veľkého (14 m vysoká) a je to zároveň aj centrum celého Skopje, kde sa združuje najviac domácich, aj turistov. Určite odporúčam si vziať do ruky jeden z ich burekov, ktoré predávajú kdekoľvek na ulici, sadnúť si na jednu z množstva lavičiek na námestí a vychutnávať si výhľady na sochy po okolí.

Námestie v noci
Alexander Veľký

Ak obľubujete nočné prechádzky, svietiaca fontána na námestí v kombinácii s pouličnými, masívnymi lampami, vám k tomu dajú perfektné pozadie a romantická prechádzka vo dvojici nikdy nebola krajšia.

Popri námestí sa nachádzajú nádherné mosty začínajúc kamenným mostom a končiac mostom umelcov. Po celej promenáde máte skvelé reštaurácie, kde si určite nájdete svojho favorita. Ak chcete mať najlepší výhľad využite reštauráciu v lodi, ktorá je ukotvená na rieke Vardar.

Reštaurácia na lodi

Múzeá a ďalšie múzeá

Archeologické múzeum

Ak milujete históriu, na lepšie mesto ste ani nemohli natrafiť. Nájdete tu múzeá, ako sú archeologické múzeum, múzeum utrpenia, múzeum holokaustu alebo dokonca múzeum Matky Terezy. Mieša sa tu archeológia moderná s historickou rímskou architektúrou a na každom rohu vidíte mramorové obklady striedajúce sa s modernými sklenenými vizuálmi. Dokonca víťazný oblúk, ktorý bol postavený pri príležitosti osláv 20. výročia nezávislosti Macedónska, je kompletne postavený z miestneho mramoru, ktorý sa exportuje do zahraničia.

Dom Matky Terezy

Matka Tereza vlastným menom Agnes Gonxhe Bojaxhiu sa narodila v Skopje v roku 1910 a už ako 12 ročná sa rozhodla, že z nej bude misionárka. Ako 18 ročná sa vybrala do Indie (Kalkata), nakoľko chcela pomáhať najchudobnejším z chudobných a svoju matku už nikdy nevidela. Ako poctu jej v Skopje postavili múzeum, ktoré sa nachádza v historickom centre mesta a vstup je zdarma. Je skvelou ukážkou jej života a v malom obchodíku si môžete kúpiť aj jej biografiu.

Rieka Vardar, kamenný most, Pevnosť Kale -3 symboly mesta

Rieka Vardar sa rozprestiera na 388 km a je to najväčšia rieka Severného Macedónska. Macedónsku patrí asi 80 % vodného toku rieky Vardar (301 km) a zvyšok patrí Grécku. Kedysi mala vyššiu hladinu a ľudia sa v nej bez problémov kúpali, v súčasnosti je hladina omnoho nižšia a kvôli znečisťovaniu už do nej nevkročia.

Kamenný most

Kamenný most je postavený z travertínu a nachádza sa priamo nad riekou Vardar. Má asi dvesto metrov a v noci je krásne osvetlený. Mostom prejdete z novej časti mesta do starej časti mesta.

Pevnosť Kale

A nakoniec som si nechala pevnosť Kale, kde sa peši dostanete zo Starého bazára asi za 15 minút. Pevnosť bola postavená už v 6. storočí, avšak ani jej neuniklo poškodenie v rámci zemetrasenia v roku 1963. Dnes je už perfektne zrekonštruovaná a turisticky vyhľadávaná kvôli jej krásnemu výhľadu na celé mesto. Neďaleko nej sa nachádza taktiež mešita Mustafu-Pašu, ktorá pochádza z 15. storočia a radí sa medzi jednu z najväčších mešít na balkánskom polostrove.

Starý bazár

Starý bazár

Uličky mestom, kde nájdete malé útulné reštaurácie, miestnych umelcov s výrobkami ručnej výroby, až po enormné množstvo zlatých šperkov, či kožušín. Skoro každý vám bude rozumieť aj po Slovensky, nakoľko tu väčšina z nich v minulosti zavítala kvôli práci.

Miestne trhovisko

Na druhej strane Starého bazára cez kamenný most, natrafíte na miestne trhovisko, kde nájdete všetko čerstvé a neuveriteľne chutné. Špecialitou sú tu rajčiny – býčie srdce, ktoré sú charakteristické svojou silnou dužinou a majú málo šťavy.

Miestna kuchyňa

Ak ste momentálne na diéte, ubezpečujem Vás, že v Skopje je diéta bezpredmetná. Pozrime sa bližšie do tejto balkánskej kuchyne.

Tavče-Gravče

Šopský šalát v obrovskej mise posypaný čerstvou fetou, domáce malé kebaby vyzerajúce ako naše fašírky, tavče-gravče (čo je v podstate pečená fazuľa zajedaná s domácim chlebom), ajvar, bureky na každom rohu alebo výborné mliečne výrobky. Určite sú veľmi pyšní na svoje domáce vína, ktorým sa výborne darí v tomto teplom podnebí. Fľaša vína značky Tikveš sa dá kúpiť aj na letisku.

Bureky

V Skopje sa už dokonca nachádza aj zopár malých miestnych pivovarov, kde si pivo sami varia a je naozaj chutné. (Skopsko stojí približne 1 Euro). Ak ste fanúšikom tvrdého alkoholu, potom nevynechajte miestnu Rakiju. Určite ju však zajedajte burekom alebo niečím mastným, lebo viac ako 40 % alkoholu vás dokáže prekvapiť a nohy oťažejú už po dvoch pohárikoch.

Káva? Radšej čaj

V čom trošku Skopje zaostáva je kvalitná káva. Ak ste kávičkár a radi si doprajete, určite si nájdite kaviareň, kde podávajú aspoň lavazzu, lebo inak budete nepríjemne prekvapení. S kávou proste nie sú kamaráti, za to vám k nej donesú výborné koláče.

Oddych pri kávičke

Millennium Cross

Kríž viditeľný takmer z každej časti mesta a v noci vysvietený má výšku 66 m a viete sa k nemu dostať pešo, avšak určite si vyberte možnosť ísť autobusom z centra mesta (21A alebo 25). Bol postavený v roku 2002 a na konečnej zastávke si viete prestúpiť na lanovku, ktorá vás vynesie až priamo ku krížu a stojí približne 100 denárov (1,5 Eura).

Matka kaňon

Matka kaňon

Matka kaňon vytvorila rieka Treska a je to najkrajšia prírodná atrakcia Macedónska a nachádza sa na ploche 5000 ha. Zo Skopje sa tam ľahko dostanete autobusom (150 denárov jedna cesta = cca 2,5 Eur), avšak my sme sa rozhodli to absolvovať taxíkom, ktorý sa nám podarilo zjednať na 7 Eur. V autobuse sa lístky nedajú kúpiť, musíte si kúpiť v stánku špeciálnu autobusovú kartu, dajte si na to pozor!

Pohľad z bočných chodníkov

Pri kaňone sme boli asi za 20 minút ( je to 17 km od Skopje) a určite Vám odporúčam vyraziť ráno, nakoľko poobede je tam nespočetne veľa turistov. Taxík vás donesie k reštaurácii pod kaňonom a odtiaľ si pekne peši prejdete asi 10 minút k hlavnému vchodu do kaňonu.

Príroda navôkol je prekrásna, avšak trošku krásy jej uberajú odpadky, ktoré sa nachádzajú popri ceste. Žiaľ, miestni ľudia nemajú vo zvyku si nosiť vlastné igelitky a to, čo do prírody vniesli, aj odniesť.

Plavba loďkou

Hneď ráno vám odporúčam vyskúšať plavbu loďkou po kaňone spolu s návštevou jaskyne (viete si požičať aj paddle boardy alebo kanoe). Vyberte si však spoločnosť, ktorá sa nachádza až priamo pri hlavnej reštaurácii a má povolenie na podnikanie. Za hodinu jazdy vrátane návštevy jaskyne zaplatíte asi 400 denárov a užijete si kaňon aj z vody. My sme sa po tejto jazde občerstvili (môžete si dať čerstvú pomarančovú šťavu v reštaurácii alebo vlastné bureky, ako my) a vybrali sa na pešiu prechádzku pozdĺž kaňonu.

UFarebne podsvietená jaskyňa

Upozornila by som ešte na to, že nie všade je zábradlie, takže si treba dávať pozor šmykľavé kamene alebo drsný terén. Skvelé je, že všade popri tom máte miesta, kde si viete oddýchnuť na lavičke, prípadne skočiť si do vody ako miestni, ktorých sme videli skákať z útesov.

Voda je teplá a tým pádom sa nemusíte báť ani kúpania. Pomedzi kaňon sa nachádzajú kláštory, kde si za poplatok (1 euro) môžete oddýchnuť a načerpať energiu.

Matka kaňon

Ak Matku nenavštívite, akoby ste v Macedónsku ani neboli. Pre mňa to bol úžasný zážitok doplnený o nádherné motýle (je ich tu až 77 druhov), zvuky vtákov a rastlinstva, ktoré rastie len v tejto časti Macedónska.

Čo ku Skopje a okoliu povedať na záver? Ak milujete históriu, jedlo, pozitívnych ľudí a nádhernú prírodu, kúpte si letenku za 50 Eur a určite sa sem vyberte. Stojí to za to!

S láskou

Katka

Tip 1:  Využite free walking tour

Tip 2: Múzeum mesta má vstup zadarmo

Tip 3: Ochutnajte nápoj Sladko – vyrobený z fíg

Tip 4: Nebojte sa zjednávať!

Tip 5: Vypnite si dáta! Poplatky sú príliš vysoké.

Zaujímavosť č. 1: Najznámejšie auto Fiťo 750

Zaujímavosť č. 2: Elevator store – obchod s výťahmi za 25 000 eur (jediný svojho druhu na svete)

Zaujímavosť č. 3: Parkujú na chodníkoch, miesto pre chodcov tam nie je

Zaujímavosť č. 4: Majú mýto

Zaujímavosť č. 5: Macedónsko bolo vo februári 2019 premenované na Severné Macedónsko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *