Bari – perla Apúlie (Taliansko)

Bari – perla Apúlie (Taliansko)

Bari som mala vyhliadnuté už dlhšie a keďže sa hranice pomaly otvorili, rozhodla som sa, že to bude môj prvý výlet do zahraničia, do Talianska, po 2 rokoch necestovania. Úprimne poviem, že tento výlet bol iný. Naučil ma, že netreba plánovať, ale užívať si danú chvíľu. Nič nám totiž nevyšlo podľa plánu ?

Keď vás zastihne štrajk

Letenky na Bari kúpite za krásnych 30 eur z Viedne a let vám trvá približne 1 hodinu a 40 minút, náš rýchly pilot (vďaka mu za to) to zmákol za 1 hod. 20 min.  Letisko nesie názov po pápežovi Jánovi Pavlovi II. – Karol Wojtyla a trošku mi pripomínalo veľkosťou to naše bratislavské. Keďže celý itinerár sme mali do detailov naplánovaný, postup bol jasný. Vystúpiť – cez cestu je vlaková stanica – nastúpiť a za 15 minút sa ocitnúť v centre mesta Bari a užívať si dovolenku.

Prvé plány nám stroskotali v momente, keď sme sa dozvedeli, že v deň nášho príchodu (25.2.2022) majú taliani dopravný štrajk. Vlaky nepremávali (cesta vlakom do centra stojí 5,10 Eura). Nevadí, ideme a riešime. Hneď vedľa vlakovej stanice rovno pred letiskom je aj odchod autobusov, na ktoré sme z dôvodu štrajku tiež nemali šťastie. Avšak bežný deň sa do centra mesta dostanete autobusom č. 16.

Boli sme síce hladní a smädní, ale slnečné lúče (prvé aj posledné) nám zlepšovali náladu a tak sme zakývali na taxikára, ktorý nás za 25 eur vzal priamo do centra mesta. A áno, uvažovali sme aj o požičaní auta, na ktoré však musíte mať kreditnú kartu. Určite sa auto oplatí prenajať, ak cestujete po okolí.

Ubytovanie a prvé dojmy

Mesto Bari sa nachádza v regióne Apúlia a nevedno presne, kedy vzniklo. Traduje sa, že to bola už doba bronzová (2000 rokov pred Kristom) a založili ho Gréci. Má cez 320 000 obyvateľov a je to prístavné mesto. Navigáciou sme sa dostali do úzkych uličiek historického centra mesta asi 30 sekúnd pešo od najznámejšej pamiatky Baziliky sv. Mikuláša z Myry, kde sme mali ubytovanie.

Vstup do ubytovania
Historické uličky Bari

Možností na ubytovanie máte veľa a my sme zvolili zdieľaný apartmán s inými ľuďmi. Priznám sa, na začiatku sme o tom nevedeli. Keď nečítaš s porozumením, zdieľaš obývačku. ? Ubytovanie bolo v historickej budove s vysokými stropmi, krásne, čisté a priamo pod ním kaviareň. Na tri noci nás stálo 75 Eur/osobu. No a čo si musíme dať ako prvé? Malú, čiernu kávu, najlepšie postojačky za barom ako Taliani. Ak by ste nevedeli ako my, Taliani kapučíno pijú len ráno.

Prvé dojmy z mesta Bari

Čo nám ako prvé udrelo do očí v historickej časti mesta Bari boli krásne uličky, do ktorých sa zmestí fiat 500 a trúbi na vás zo všetkých strán. Preto, ak si budete požičiavať auto, myslite na to. A samozrejme mopedy. Značky, či parkovanie sa tu nejak neriešia, preto si dávajte pozor aj na prechode pre chodcov, a to aj vtedy keď máte zelenú. Keďže sme prišli ešte za svetla, užili sme si prechádzku mestom. Ľudia sú usmievaví, postávajú pri kávičke a debatujú medzi sebou. Navigácia nás častokrát zmiatla a objavili sme sa na tom istom mieste, kde sme začali. Toto mesto je proste neskutočne pokrútené. Ale nádherné, takže vám to strácanie sa vôbec nevadí.

Talianske pekárne

Niektoré vyzerajú, ako obývačka domácich, v iných sú 10 metrové rady a musíte mať časenku. Skúsili sme produkty z oboch typov. Väčšinou ich tvoria rôzne malé koláčiky, vyprážané slané plnené taštičky (panzerotti), sgagliozze (vyprážaná polenta), či najznámejšia Focaccia, čo je v podstate náš podpecník s rajčinami a mozzarelou. Favoritom bola určite maličká pekáreň blízko mora El Focacciaro. Určite to stálo za čakanie a môžete si svoj olovrant vziať k moru a na lavičke si ho vychutnať. Cenovo sa pohybovali od 1-2 Eur/ks.

Focaccia
Rady do vychytenej pekárne

Starý prístav a rybí trh na promenáde

Promenáda v Bari je najdlhšia v Taliansku, takže si užijete nádherné prechádzky cez deň aj večer. Pozdĺž promenády sa dostanete aj na malé pláže mesta, ktoré sú aj neplatené, aj platené. Návšteva Starého prístavu je zážitkom a postaviť ho dal samotný Mussolini.

Starý prístav

Práve v blízkosti tohto prístavu štartujú rybárske lode každé ráno na more, či opravujú rybárske siete a svoje úlovky priamo čistia a ponúkajú k predaju na rybom trhu. Ak máte radi autentickosť, určite toto miesto neprehliadnete. Cítiť ho na metre

Starý prístav s rybím trhom

Trošku oddychu nezaškodí a tak sme sa vybrali do kaviarne s výhľadom na Starý prístav. Vždy ma neskutočne prekvapia ceny kávy v Taliansku (espresso 1 Euro) a zároveň aj ceny drinkov (0,4 l pivo stojí 4-5 Eur, miešaný drink 6 Eur). Voda na Bari je pitná, avšak kdekoľvek si viete objednať aj balenú vodu – stojí 1 Euro. Určite odporúčam ochutnať aj pohár najznámejšieho červeného vína Primitovo, ktoré je ťažké a intenzívne.

Oddych na občerstvenie

Ako snack si viete objednať napríklad misku olív (Apúlia je najväčším spracovateľom a vývozcom olivového oleja v Taliansku) alebo mrkvu s humusom. Ešte by som upozornila, že akonáhle sedíte, pripočítajú vám obslužné na osobu (zvyčajne 1-2 eurá – coperto) a tým pádom im nemusíte dávať prepitné.

Bari a jeho historické monumenty

Bari sa rozdeľuje na dve časti – historickú a modernú. Historická časť je prepletená spomínanými úzkymi uličkami, babičkami, ktoré vyrábajú domáce cestoviny v tvare uší nazývané Orecchiette (vyrábajú sa bez pridania vajec) priamo pred svojimi obývačkami, či malými obchodíkmi, kde kúpite naozaj všetko.

Predaj a výroba Orecchiette na ulici

Ako tak prechádzate historickým centrom, odrazu sa ocitnete v modernej časti a jej hlavnej ulici Sparano di Bari, kde nájdete obchody od Prady, Gucciho alebo Valentina. Na konci tejto ulice sa nachádza vlaková a autobusová stanica, odkiaľ sa môžete vybrať na výlety do okolia.

Dominantou mesta je Švábsky hrad z 12. storočia, ktorí postavili Normáni a neskôr bol zničený. V 13. storočí ho zreštauroval Frederick II. a transformoval do jednej z najzaujímavejších pevností v tomto regióne. V súčasnosti slúži ako galéria rôznych tematických výstav.

Švábsky hrad

Druhou dominantou mesta je Bazilika sv. Mikuláša postavená medzi 11. a 12. storočím.  V roku 1087 vyrazilo z mesta 47 námorníkov, ktorí zamierili do Myry (nachádza sa v dnešnom Turecku) a tam vzali pozostatky sv. Mikuláša. Priviezli ich naspäť a uložili do paláca, ktorý postupne prerobili na baziliku. Tá bola dokončená v roku 1105 a posvätená až v roku 1197. Najznámejší zo skutkov sv. Mikuláša je príbeh, keď pomohol trom sestrám, aby sa nemuseli stať prostitútkami. Pre svoju dobrotu je 6. 12. uctievaný po celom svete. Vstup do baziliky voľný.

Bazilika sv. Mikuláša

Bari má dve robustné divadlá – divadlo Petruzzelli, ktoré je 4 najväčšie v celom Taliansku a v čase svojho vzniku usadilo až 4000 divákov a divadlo Margherita, ktoré sa nachádza priamo na nábreží Lungomare (neďaleko Starého prístavu) a v súčasnosti slúži ako múzeum umenia. My sme navštívili výstavu s témou znečisťovania životného prostredia plastami a vstup stál 5 Eur.

Divadlo Margherita

Gastronómia v Apúlii

Milujem taliansku kuchyňu, aj keď musím uznať, že na konci výletu nám už chýbala zelenina a polievky, ktoré sme v tejto časti Talianska nenašli. Prvú reštauráciu s názvom Piccinni 28 sme navštívili v modernej časti Bari. Bruschetta ako predjedlo, pizza so syrovým základom ako hlavné jedlo a samozrejme ochutnávka dezertov nemohla chýbať.

Piccinni 28

Talianska pizza je známa svojimi až čiernymi okrajmi, ale nemusíte sa báť, táto „spálenina“ je presne taká, aká má byť. Cena pizze sa pohybovala medzi 7-9 Eur a zadarmo vám donesú parmezán. Neskutočný servis, rýchlosť, úsmevy a dokonalé jedlo. Druhým zážitkom bola reštaurácia Mastro Ciccio tiež v modernej časti Bari, kde boli neskutočné rady. Reštaurácia funguje skôr systémom take away, avšak je možné sa aj usadiť. Keďže sme chceli ochutnať zo všetkého, musela nás zastaviť až čašníčka, že stačí, že to nezjete.

Mastro Ciccio

Ochutnali sme teda miestne Orecchiette spolu s niekoľkým druhmi vyprážaných Panzerotti a domácimi omáčkami a opäť voľba na jednotku. Treťou voľbou bola reštaurácia Bari Napoli trošku ďalej od centra, avšak s neskutočnými porciami cestovín, ktoré stáli asi 7 Eur.

Bari Napoli

Samozrejme parmezán zadarmo, stačí si vypýtať. Ak plánujete večerať, treba myslieť na to, že väčšina z nich otvára po 19:00 hodine, nakoľko majú siestu, aby ste neobišli hladní.

Polignano a Mare

Tento výlet sme riskli aj napriek počasiu a to len preto, že je vzdialený od Bari asi 30 min. jazdy vlakom a cesta stojí 2,70 Eur/osobu. Nezabudni si vlakový lístok štiknúť pred nástupom, funguje to ako MHD v Bratislave. Polignano a Mare je legendárny Neapolis na skalnatých útesoch s asi 18 000 obyvateľmi. Nie je turisticky veľmi známy, preto tu primárne natrafíte na Talianov.

Najfotogenickejšou časťou mesta je obývaný útes, ktorému neodolal ani samotný Red bull, ktorý tu každoročne organizuje Cliff diving. Útes je vysoký asi 20 m a môžete si tu rezervovať ubytovanie, ak sa nebojíte výšok. Pod útesom sa nachádza malá pláž Cala Porto, ktorá je na vyschnutom koryte rieky.

Narodil sa tu známy taliansky spevák Domenico Modugno so svojou najznámejšou skladbou „Volare“ a má tu postavenú aj 3-metrovú sochu, nakoľko si ho domáci veľmi cenia. Všade v uliciach Polignana nájdete po stenách rôzne výroky.

My sme natrafili na tento: “I veri intenditori non bevono vino degustano segreti”. – Salvador Dali

“Skutoční znalci víno nepijú, ochutnávajú jeho tajomstvá.”

Taliansko je proste láska, či vám vyjde slnko alebo prší. Rada sa sem vraciam a už teraz plánujeme ďalšie dobrodružstva v inej časti Talianska.

S láskou Katka

Tipy:

1: Navštívte mestá Matera, či Alberobello (ani jedno sme nestihli kvôli počasiu)

2: Taliani nevedia po anglicky

3: Dávajte si pozor na vreckových zlodejov

4: Rezervujte si výlet loďou (nám ju trikrát zrušili kvôli počasiu)

5: Choďte na free walking tour so začiatkom pri Švábskom hrade (nám ju trikrát zrušili kvôli počasiu)

6: Darčeky nakúpte pred odchodom, nie na letisku. Pre porovnanie balíček Orecchiette cestovín 2 Eurá, na letisku 6 Euro

7: Odporúčam si kúpiť šťavnaté, červené, sušené rajčiny. Na trhu kilo stojí cca 6 Eur

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *