Varšava – mesto zábavy, histórie a úžasných monumentov

Varšava – mesto zábavy, histórie a úžasných monumentov

Keď sme sa rozhodli ísť do Varšavy, každý nám odporúčal primárne Krakov. Že viac histórie, viac krásy, viac života. Po necelej hodinke letu a prvými krokmi jej uličkami, som chodila s otvorenými ústami nad silou tohto mesta, ktoré nezlomila ani ťažká a bolestná história. Priam naopak, hrdo povzniesli hlavu hore, uctili si každého jedného človeka a vybudovali nádherné mesto s úžasnými monumentami týčiacimi sa nad Varšavou. Varšava vznikla už v 11. storočí korunovaním prvého poľského kráľa Boleslawa Statočného.

Po pristátí na letisku Fryderyka Chopina, sme sa taxíkom za približne 3 eurá (cca 12 Zl.) odviezli do centra mesta, kde sme boli ubytovaní. Je to najrušnejšie poľské letisko, cez ktoré ide skoro 50% poľskej osobnej leteckej dopravy.

Fryderykovi Chopinovi nevzdávajú úctu len prostredníctvom letiska, ale s množstvom ďalších monumentov, ako sú napríklad Chopinove mediálne lavičky, ktoré sú umiestnené po celom meste, ukazujú Vám polohu, kde sa nachádzate a dokonca hrajú jeho hudbu po stlačení tlačidla, takže si na týchto miestach viete vychutnať poobednú kávu alebo olovrant. Fryderyk Chopin bol synom francúzskeho emigranta a poľskej chudobnej šľachtičnej. Svoje detstvo prežil práve vo Varšave, kde je uložené aj jeho srdce. Na jeho počesť sa tu konajú medzinárodné súťaže mladých klaviristov.

Lavička Fryderyka Chopina

Už vopred sme sa rozhodli, že keď spoznávať, tak po svojich a denne sme prešli približne 12 kilometrov.

Polin – múzeum histórie poľských židov

Naše prvé kroky viedli práve do tohto múzea, ktoré má vo štvrtky vstup zadarmo. Perfektné!

Múzeum sa začalo budovať v roku 1995 a mapuje 1000-ročnú históriu poľských židov. Určite si vyhraďte minimálne 2 hodiny na spoznávanie histórie židov. Múzeum v roku 2016 získalo titul Európske múzeum roka. Zaslúžene.

Pri vstupe prejdete kontrolou ako na letisku a máte možnosť si požičať slúchatká. Prechádza históriou židov putujúcich na poľské územie, usadenie sa, utláčanie, budovanie svojho miesta, cez vzdelávanie, holokaust až po súčasné spolužitie. Čo je na tomto mieste čarovné? Všetko je interaktívne. Viete si vyskúšať razenie mincí, pečiatkovanie vlakového lístka, či dokonca vytlačiť emblém rodov. Vidíte 3D formáty, pamäte či fotografie ľudí, krátke filmy z tohto obdobia. Ak budete unavení z chodenia a verte mi, že budete, stále je tu možnosti občerstviť sa a oddýchnuť si. Čo dodať? Židia si proste dali záležať.

Polin – múzeum poľských židov
Interiér múzea Polin

Keďže sme ešte nemali veľa zmapovaného, osviežili sme sa v libanonskej reštaurácii, kde sa neuveriteľne smiali na našom slovenskom jazyku. Pokračujeme ďalej.

Poľsko má neuveriteľne veľa parkov a čo je ešte lepšie aj uprataných. Cez jeden taký sme prechádzali (Saská záhrada) smerom k centru mestu. Čo nás prekvapilo, bola vianočná výzdoba. Každý jeden strom, každá jedna ulica starého mesta, každý artefakt bol obklopený tisíckami svetielok. Cítili ste sa ako v rozprávke. Prejdite hradbami Barbakanu a dostanete sa k parku, kde si môžete užiť multimediálnu fontánu, čo je jedna z najnavštevovanejších moderných atrakcií Varšavy. My sme stihli posledný víkend, kedy hrala. Síce bez vody, ale s úžasnými farbami na hudbu pomedzi vysvietené stromy.

Hradby
Hrajúca fontána

Nakoľko sme sa do Varšavy vybrali v zimnom období, zohriali sme sa pri Soplici, čo je najstaršia ochutená vodka vyrábaná v Poľsku (1891). Poľsko je všeobecne najväčší výrobca vodky v EU, preskočili aj švédov. Má množstvo príchutí, určite neostaňte pri jednej. Druhou variantou je Zubrowka, ktorá je založená na omnoho staršom recepte výroby ako soplica, avšak začala sa vyrábať až v roku 1920.

Soplica

Kopernikovo vedecké centrum

Prejdite sa po promenáde pozdĺž rieky Visla (najväčšia rieka v Poľsku), vychutnajte si kávičku v jednej z kaviarní a priamo prídete až ku Kopernikovému vedeckému centru, ktoré je už z diaľky sprevádzané rôznymi ukážkami umenia v exteriéri.

Kopernikovo vedecké centrum

Vstup do vedeckého centra stojí približne 6 Eur, bezplatne si tu viete odložiť kabáty, avšak dnu Vás vpustia až v stanovený čas, ktorý Vám vyhodil automat na lístku. Nakoľko je to veľmi navštevované múzeum, dávajú si pozor na pomer vstupu a výstupu. Oficiálne spustenie tohto centra sa datuje na rok 2010 a jeho cieľom je inšpirovať ľudí k získaniu informácii, experimentovaniu, pýtaniu sa otázok.

 

Centrum je rozdelené tematicky a to až na dve poschodia. Ideálne aj pre deti (viac ako 450 exponátov), viete tu stráviť krásny deň a zároveň sa vzdelávať. Každú jednu expozíciu si viete vyskúšať, popis máte vždy v troch jazykoch (poľsky, anglicky, rusky). Ak by ste potrebovali poradiť, ochotne poradia pracovníci centra, ktorých je tam neúrekom. Aj napriek tomu, že sme už dospeláci, nehanbite sa vyskúšať a naučiť sa čo najviac. Veď to dieťa v nás, treba občas pustiť na výlet! Ešte pikoška na záver: v centre sa nachádza aj observatórium, kde sa však platí individuálne vstupné.

Neďaleko centra sa nachádza národný futbalový štadión, ktorý bol špeciálne postavený pre UEFA 2012 a veľmi rýchlo sa stal národným symbolom. Usadí približne 58 tisíc fanúšikov a v noci svieti na bielo-červeno, čo sú farby poľskej vlajky.

Národný štadión napravo

Pamiatky Varšavského povstania

V roku 1944 sa odohralo Varšavské povstanie za oslobodenie Varšavy od okupácie nemeckými vojskami. Bojovalo v ňom cez 23 000 chudobných vojakov na čele s generálom Antonim Chruścielom. Monument Varšavského povstania bol odhalený v roku 1989. Pozostáva z dvoch skupín sôch, pamätnej steny a povstaleckého centra. Ak by ste sa o tomto povstaní dozvedeli viac, navštívte múzeum Varšavského povstania, avšak vyvarujte sa utorkom, vtedy je zatvorené.

Monumenty Varšavského povstania

Ak po historických pamiatkach máte chuť na niečo netradičné, navštívite malú uzbekistanskú reštauráciu Taszkent, kde Vás svojou pohostinnosťou privíta uzbecká čašníčka, ktorá netuší, čo je angličtina, ale bez problémov sa dohovoríte poľsky alebo rusky. Ich jedlo je fenomenálne, avšak nehľadajte vegetariánsku kuchyňu. Milujú mäso. Majú dobré ceny, príjemnú hudbu a malý priestor s 5 stolíkmi, čo veľmi umocňuje túto rodinnú reštauráciu.

 

Pirôžky – poľské národné jedlo

Tak konečne sme sa dopátrali aj poľského jedla – Pierogi. Brázdili sme ulice a hľadali klasickú poľskú reštauráciu, až sme natrafili na reštauráciu Zapiecek s 10 metrovým radom ľudí čakajúc na miesto. Pridali sme sa. Mali sme šťastie, že sme boli 3 a hneď nás usadili. Čašníčky oblečené v klasickom kroji, úsmev na perách, neuveriteľne veľa ľudí a krásny interiér.

Reštaurácia Zapiecek

Pirôžky na milión spôsobov, ručne robené. Sladké, slané, pečené, varené. Určite si tento zážitok nenechajte ujsť potulkami Varšavou. Na zahriatie ochutnajte žurek, čo je kyslá polievka v hrnčeku s hríbami a klobáskou. Poliaci si proste jedlo vedia vychutnať a hlavne si vedia vystáť radu do reštaurácie, ktorá stojí za návstevu.

Pirohy
polievka Žurek

Deň sme chceli zakončiť oddychovo a dostali sme tip na podnik PiwPaw a po krátkom večernom hľadaní sme ho našli. Ten, kto miluje pivo, určite sem musí zavítať, majú narazených cez 100 pív. Určite si to tu zamilujete. Ak však nemáte na pivo chuť, v spodnej červenej časti Vás radi obslúžia aj inými drinkami.

Čerešničku na torte – palacinkáreň Manekin a Palác vedy a kultúry.

Manekin

Táto vyhlásená palacinkáreň je pre obyvateľov Varšavy číslo 1. Keď som spomínala rady v reštaurácii Zapiecek, tak tu rada nikdy nekončí. My sme mali šťastie a v deň odchodu jej dali druhú šancu (pondelok 11:00). Čakali sme asi len 10 minút na usadenie a stálo to za to. Domáce plnené palacinky na sladko, na slano, či úžasné polievky v bochníku. Skvelá lokalita a ceny k tomu! Táto palacinkáreň nie je až taká známa turistom, preto tu najčastejšie stretnete práve domácich, ktorí sú ochotní tu čakať aj hodinu, aby sa dostali dnu.

Manekin – plnená palacinka

Palác kultúry a  vedy

Najvyššia budova vo Varšave a aj v samotnom Poľsku postavená v 50. rokov 20 storočia. Má 42 poschodí, 231 metrov a vyše 3000 miestností. Je z nej výhľad na celú Varšavu, takže sa určite oplatí zostať do západu slnka. Odkedy bol postavaný, je kontroverzná jeho obľúbenosť medzi obyvateľmi, keďže mnohí ho chápu ako symbol stalinizmu a soviestkeho potláčania Poľska. Je obkolesený 3 divadlami. Vstup na vyhliadku stojí približne 5 eur, na 30 poschodí vás výťah vysadí a môžete si vychutnať krásy Varšavy z jej najvyššej budovy. Samozrejme sa myslí aj na turistov a na tomto poschodí sa nachádza obchodík so suvenírmi (ktoré sú lacnejšie, ako dolu v hale) a príjemná  kaviareň (s obrovskými kávami).

Výhľad z Paláca vedy a kultúry
Výhľad na Palác vedy a kultúry

Tip: Ak niektorí z Vás nevedia, vo Varšave sa nachádza aj dom/múzeum Marie Curie Sklodowskej – dvojnásobnej laureátky na Nobelovu cenu!

Dom Marie Curie Sklodowskej

K jej najväčším úspechom patrí teória relativity, objav dvoch chemických prvkov Rádia a Polónia. Stihnite to, čo sme my nestihli.

S láskou

Katka

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *