Veterná Kréta – najväčší ostrov môjho milovaného Grécka

Veterná Kréta – najväčší ostrov môjho milovaného Grécka

Na najväčší ostrov Grécka som sa vrátila po druhýkrát. Chcela som vyskúšať, aké pocity z nej budem mať s odstupom pár rokov a ako na mňa zapôsobí. Ste zvedaví? Tak si vyložte nohy a prečítajte si o zážitkoch, ktoré nám Kréta umožnila.

Chersonissos

Jedno z najnavštevovanejších a najznámejších letovísk nachádzajúcich sa na severe Kréty je od letiska Nikosa Kazantzakisa vzdialené asi 25 km, čo pri ich cestách a štýle jazdenia môžete kľudne dosiahnuť až za hodinku.

Hneď na začiatok treba povedať, že ak čakáte pláže a lá Bibione, v tejto oblasti ich hľadáte márne. Kréta je známa svojou tvrdou povahou a vetrom, ktorý more rozbúri krásnymi vlnami. Pláže sú malé, ale útulné. Ak dobre hľadáte, za dve lehátka a parazol zaplatíte 8 eur a môžete sa z nich tešiť celý deň.

Pláže Chersonissos

Chersonissos je známe skvelými možnosťami návštevy aqua parkov, ktoré sa tu nachádzajú a kde nepotrebujete platiť vstupné. Je to skvelé pre rodiny s deťmi, ktoré si tu prídu na svoje. Penová vojna, bazény, skvelé reštaurácie, lehátka a množstvo atrakcií pre deti, zabaví nielen ich, ale určite aj Vás. Za 10 Eur si môžete skočiť bungee jumping rovno na pláži zo žeriava pred zrakmi všetkých návštevníkov. Ja som tú odvahu nemala.

Výhľad z hotela Dimitra

My sme si vybrali hotel Dimitra, ktorý sa nachádzal na kopci nad hlavnou ulicou, aby sme mali skvelý výhľad na more. Trošku sme sa obávali ** hviezd, avšak veľmi rýchlo sme pochopili, že rodinné hotely sú krásne práve preto, že napriek nízkemu počtu hviezdičiek si udržiavajú skvelú reputáciu práve rodinným charakterom. Izba upratovaná každý deň, výmena uterákov, či skvelý prístup zamestnancov, ktorí Vám vyhovejú vo všetkom, čo potrebujete, ma len utvrdilo v tom, že netreba zavrhnúť aj nižší štandard, zvlášť, keď chcete ísť na low cost dovolenku.

Takže určite vrelo odporúčam! Cena izby sa tu pohybuje okolo 46 Eur. My sme mali zaplatené len raňajky, ktoré nám plne stačili, nakoľko po skúsenostiach s Gréckom, aj tak využijeme lokálne „modro-biele“ taverny s čerstvými rybami a gréckymi tancami, ale o tom trošku neskôr.

Milujem Grécko!

Ja Grécko proste milujem. Tak, ako si niekto zamiluje čokoládu, ja zbožňujem Grécko a stále sa sem vraciam. Ich architektúra, história, modro-biele domčeky, pozitívny prístup, či úžasné produkty z olivového oleja ma sem proste stále ťahajú.

Grécke obchodíky

Dlhá nákupná ulica pri hlavnej ceste v stredisku Chersonissos je plná taverien, obchodíkov a samozrejme firiem, ktoré prenajímajú autá a štvorkolky, čo je tu nosný biznis. Kedykoľvek sme stretli maloletého chlapca na štvorkolke a vzadu za ním sedela jeho mama. Nakoľko moc pravidlá na cestách nedodržiavajú, treba byť obozretný. Skvelé je, že obchodníci nie sú dotieraví, ale usmievaví a milí a dokonca Vám poďakujú, že ste navštívili práve ich obchod, napriek tomu, že ste nič nekúpili.

Aquaworld v malom domčeku

Túto atrakciu odporúčam každému, kto má rád morský život a zaujíma ho osud zvierat. Ľudia pracujúci v tomto morskom domčeku sú oddaní svojej práci a umiestnili sem ryby, plazy z oblasti Kréty, ktoré boli zranené, prípadne zachránené pred uhynutím a tu si šťastne dožívajú. Vybrala som sa teda pešo na druhý koniec niekoľkokilometrovej hlavnej ulice, až som natrafila na navigačnú tabulu do malého domčeka.

Vstup do Aquaworldu

Vstupné 6 Eur je možno trošku vyššie na tak malý priestor, ale keď vojdete do vnútra a uvidíte tú oddanosť, kresby malých detí alebo dokonca možnosť sa odfotiť so zvieratami, určite to za to stojí. Je to prvé akvárium svojho druhu na Kréte. Je tu výbeh pre plazy, ktoré sú voľne pustené. Ako som si obzerala obrovskú suchozemskú ninja korytnačku, priplazila sa ku mne metrová iguana menom Mookie a viete si predstaviť, akou rýchlosťou som utekala preč. Každopádne, ak strach nemáte, zamestnanci Vám ju radi dajú na ruky, omotajú hada okolo krku a bez špeciálne poplatku za fotografiu.

Voľný výbeh zvierat
Interiér
Mladé raje

Aké je grécke jedlo?

Jednoducho úžasné! Domáce pita chleby, tzatziki, souvlaki, grécky šalát, či mousaku nájdete takmer v každej reštaurácii. Určite však ochutnajte ryby, ktoré sú veľmi chutné a hlavne čerstvé. Nám padla do oka reštaurácia Tarantella, ktorá je rodinného charakteru a Nikos rodina je úžasne vďačná. Mali sme to šťastie, že sme zažili aj typický grécky večer s tradičnými tancami a rozbíjaním tanierov.

Grécky večer
Majiteľka taverny

Pýtate sa, prečo ich rozbíjajú? Proste je to prejav radosti a šťastia, majú na túto aktivitu dokonca špeciálne vyčlenené množstvo tanierov, ktoré sú použité len na toto využitie. Gréci sú veľmi pohostinní, takmer všade sme zažili, ovocie zdarma, prípitok na účet podniku a tu sme dokonca odchádzali aj s fľašou gréckeho vínka.

Tzatziki, pita chlieb, gyros, pečené cukiny

Kvalitné potraviny kúpite aj v Spari, kde dostanete takmer všetko. Nezabudnite si domov pribaliť kozmetiku z olivového oleja, olivy a koreniny. Jednoducho mňamka a cenovo dostupnejšia ako na Slovensku.

Výlet loďou do zátoky Saint George

Tento výlet bude pre mňa navždy legendárny a poviem Vám prečo. Chceli sme krátky, ale za to zaujímavý a cenovo dostupný výlet. Vybrali sme sa k prvému stánku a objednali si výlet loďou s barbeque na palube – 35 Eur ako pre nás.

Chersonissos prístav

Po nasadnutí na loď, kde sa zmestilo tak 60 ľudí, som rýchlo pochopila, čo je to morská choroba a čo tak malá loďka na mori dokáže. Zvládli sme to do zálivu St. George, kde sme zakotvili približne 100 metrov od brehu a mohli skákať do vody (dali nám aj vesty), či plávať do neďalekej jaskyne, kde sa ľudia natierali bahnom priamo z jaskyne. Voda bola teplá, navôkol vyhrávala hudba z iných lodí a voňalo barbeque, ktoré sa už pripravovalo na palube.

Zátoka St. George

Do tohto momentu sme to zvládli, avšak po výstupe na loď sme už boli zelené a kapitáni nám ochotne poskytli tabletku na upokojenie žalúdka a chlieb. Nepomohlo, no vynašli sa. Nasadili nám vesty, veci zbalili do čiernych vriec, dali koleso a poslali nás plávať k brehu. Dve slečny s čiernym vrecom a záchrannými vestami sa vyplavili na brehu, kde sme očividne vyzerali čudne podľa pohľadov turistov. Tam si nás vyzdvihol taxík a už so smiechom nás odniesol do hotela. Ich ochota bola neuveriteľná! Vďaka za ňu!

Rybky Gara rufa

Tak toto bola ďalšia výzva, nakoľko ja nejdem v mori ďalej ako dočiahnem a tu v tak malom priestore som dobrovoľne nechala svoje nohy obhrýzať desiatkam rýb. Cena 10 eur za nohy aj ruky nás však presvedčila a už sme sedeli vo svojom vlastnom akváriu. Musím povedať, že prvotný pocit bol nepríjemný a chcela som všetky tie ryby striasť zo seba, avšak časom to bolo príjemné šteklenie, avšak až dlhých 20 minút! Ak ste to nikdy nevyskúšali, naberte odvahu ako my, minimálne sa veľmi nasmejete.

Gara rufa akváriá

Kto nebol v Knossose, nebol na Kréte

Po výlete loďou sme sa v tomto prípade rozhodli ísť navštíviť Knossos a Heraklion na vlastnú päsť a oplatilo sa. Autobus nás za 6,60 obojsmerne vzal do mestečka Heraklion (alebo, ako ho volajú Gréci – Iraklio). Je to hlavné a najväčšie mesto Kréty a najstaršie dejiny tohto mesta spadajú do minojskej doby, asi 2000 rokov pred Kristom.

MHD

Keď vystúpite na hlavnej autobusovej stanici neďaleko prístavu, rovno si pri okienku zakúpte lístok na MHD na Knossos, ktorý stojí 1,70 Eur a autobus číslo 2 vás za pár minút dopraví na miesto, ktoré dýcha históriou minojskej civilizácie. Musím ešte podotknúť, že miestne autobusy vyzerajú ako pred rozpadom, avšak klimatizácia je v každom jednom. Pri kúpe lístka v Knossose nezabudnite povedať, že si prajete kombinovaný lístok a za cenu 16 Eur (vstup len do Knossosu stojí 15 Eur) máte vstup do Knossosu a aj múzea v Heraklione. Knossos sa rozprestiera pomedzi ihličnaté stromy a určite si nezabudnite šiltovku a veľa vody, nakoľko je tu poriadne teplo. Sú tu síce miesta, kde viete skloniť hlavu do chládku, avšak chrániť sa treba aj tam.

Knossos palác

Knossos bol sídlom vladára Minoa, ktorý si v útrobách paláca dal postaviť slávny labyrint, do ktorého ukryl svojho nevlastného syna Minotaura, napoly človeka, napoly býka. Atény museli povinne odovzdávať tribút v podobe siedmych dievčat a chlapcov pre Minotaura, až sa jedného dňa aténsky hrdina Théseus nahneval a s pomocou Ariadné a jej nite sa preplietol labyrintom a Minotaura zabil.

Ruiny paláca Knossos
Ruiny paláca Knossos

Pri každej ruine je stručný popis toho, čo v minulosti znamenala. Pred vstupom do areálu však máte možnosť si zaplatiť osobnú sprievodkyňu v cudzom jazyku, my sme to nevyužili. Nakoľko sa deň láme a musíme stihnúť múzeum v Heraklione, poberáme sa ďalej.

Archeologické múzeum minojskej civilizácie v Heraklione

Sochy životnej veľkosti

Pred vstupom do múzea Vás preskenujú ako na letisku, ale ide to rýchlo. Toto múzeum sa rozprestiera na dvoch poschodiach a je to múzeum, ktoré vlastní najvýznamnejšiu kolekciu minojského umenia na svete. Môžete nahliadnuť do neobyčajne vyspelej kultúry, ktorá existovala na Kréte pred viac ako 3000 rokmi. Vystavujú tu exponáty zhromaždené z celého ostrova od roku 1883.

Artefakty

Určite si vyčleňte aspoň 3 hodinky na prehliadku tohto múzea, stojí to za to. Na každom kroku natrafíte na zamestnanca, ktorý sleduje turistov, upozorňuje na dodržiavanie ticha a odstupu od neohradených fresiek, či hlinených nádob. Miesto je klimatizované, takže po celom dni na slnku sa trošku schladíte.

Šperky

Čas nás síce tlačil, ale dali sme mu ešte polhodinku na nasatie atmosféry hlavnej obchodnej ulice, ktorá sa nachádza asi 3 minúty pešo od múzea. Malé kaviarničky s klasickou studenou kávou Frappé, palacinkárne, či moderné obchody s oblečením, do ktorých sa nedalo nevojsť.

Ak máte radi spoznávanie krajiny na vlastnú päsť a nielen prostredníctvom cestovnej agentúry, tento výlet si určite zamilujete.

A nakoniec to najlepšie – zábava!

Nočný život je tu pomerne dosť rozšírený a hlavne obľúbený. My sme si vybrali King Scorpio beach bar restaurant priamo na pláži. Je to otvorený priestor s niekoľkými barmi, výhľadom na more, s úžasnou kuchyňou a v noci skvelou zábavou až do rána. Chlapci vám namiešajú drinky od výmyslu sveta ( priemerná cena 8 Eur), každodenný hudobný, či tanečný program vás naladí a kľudne si môžete posedieť pri fajčení vodnej fajky. Zvuk mora v noci sa tu vníma úplne inak, ako pri dennom svetle.

Barmani v Scorpiu

A ako teda na mňa Kréta zapôsobila po druhýkrát? Rovnako! Jej sila, veľkosť, tvrdosť a zároveň romantika, či skrytá krása, vám proste nedajú ju nemilovať. Odchádzam s pocitom lásky a vďaky a vedomím, že táto cesta nebola moja posledná.

Tip na záver: ak máte slabší spánok, vezmite si štuple do uší, cikády tu spievajú od ráno do noci J

Tip na záver2: kupujte si vodu v obchode, voda na ich pomery pitná je, na naše radšej nie

S láskou

Katka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *