Keď som pred pár rokmi navštívila mesto Bologna na mojej okružnej jazde po Taliansku, vedela som, že sa sem chcem raz vrátiť. A keď som v jeden pekný večer natrafila na skvelé letenky, ktoré boli na otočku (sobota odlet, nedeľa prílet), vedela som, že ten čas nastal. Poďte sa so mnou pozrieť do červeného mesta, kde je každá ulička nový zážitok.
Letisko, transfer a ubytovanie na noc
Keď som rezervovala letenky, ani som si neuvedomila, že je to na termín 8. marca – Medzinárodný deň žien. Aký krásny darček sme si venovali. Ubytovanie sme si rezervovali prostredníctvom bookingu v hoteli Pedrini asi 10 minút pešo od centra mesta, ideál. Milý personál (vedeli po anglicky) a historický vizuál bývalého kláštora zo 16. storočia mu dotvárali zaujímavú atmosféru.
Leteli sme z Viedne a ak zvyknete na letisku jesť, dám vám super tip. V príletovej hale zájdite do Billy, kúpte si čerstvo nakrájaný leberkase (sekaná) sendvič s horčicou a dajte si ho zabaliť. Stojí necelé 3 Eurá, prejdete kontrolou a nemusíte si kupovať drahé jedlo na letisku. Na letisku v Bologni pristanete asi za 1 hodinu a 5 minút. Je to naozaj veľmi malé letisko, kde vás dokonca upozornia, že vám neurobia check-in, ak prídete skôr, ako 2 hodiny pred odletom. Nemali by ste si totižto kde sadnúť.
Po vystúpení z letiska sa držte napravo, kde stoja autobusy, ktoré idú do centra mesta. Autobus č. 944 (lístok si kúpite v Carrefoure na letisku a stojí 4 Eurá/osoba) síce mal ísť do centra mesta, ale my sme teda asi chytili výnimku a jeho trasa nás vysadila niekde pri nemocnici. Šťastie bolo, že tu jazdí Bolt, takže sme zavolali taxík a za 22 Eur nás odtiaľ dopravil priamo do hotela. Dobrým spojom je aj vlak Marconi Express, ktorý vás dovezie na hlavnú vlakovú stanicu.
Čo ste o nej možno nevedeli?
Bolognu založili Etruskovia a bola významným centrom obchodu a vzdelania. V roku 1088 sa tu založila najstaršia univerzita na svete, ktorá doteraz funguje. Aj preto je jedným zo synonymom Bologne „vzdelaná“. Bologna je popretkávaná tzv. portikusmi v dĺžke neuveriteľných 38 km (u nás sa nazývajú arkády), ktoré poskytujú ochranu pred dažďom. Ak by ste aj netrafili počasie, nemusíte sa báť, arkády vás zachránia a ešte si pod nimi užijete malé kaviarne, obchodíky, umelcov, či miestne trhy. A sú zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO.
Druhým prívlastkom je „červená“ a to zistíte hneď, ako do mesta vstúpite. Je takmer celá vystavaná z červených tehál, ktoré jej dávajú neskutočnú atmosféru. Čo ulička, to otvorené ústa od údivu. A tretím prívlastkom je „tučná“ a to hlavne preto, že aj samotní taliani sem cestujú za gastronómiou. Vedeli ste, že práve Bologna stvorila salámu Mortadela, cestoviny tortellini, či omáčku bolognese (tu sa nazýva ragú)? Poďme sa pozrieť, ako sa dá vyskladať 24 hodín v Bologni.
Centrum mesta a najkrajšie pamiatky
Keďže sme nemali raňajky, vybrali sme sa do talianskej kaviarne, ale o jedle trošku neskôr. Do centra mesta nám to trvalo asi 10 minút pešo. Všade je ešte málo ľudí, viete si užiť slnko dopadajúce na dve veže alebo talianov na bicykloch a teda, že tu je to asi národný šport zistíte aj sami. K prvým sme sa dostali k šikmým vežiam (Due Torri), ktoré sú momentálne uzatvorené kvôli rekonštrukcii. Na tú vyššiu (Asinelli) vedie 498 schodov a má až 97 metrov. Lístky si viete zakúpiť online na presný čas a stoja 5 Eur. Obe sú šikmé, ale tá nižšia (Garisenda) je vychýlená až o tri metre.
Námestie Maggiore a bazilika San Petronio
Asi 5 minút chôdze od veží sa už ocitnete v srdci Bologne. Kam sa pozriete vidíte historické budovy, červenú farbu a hlavnú dominantu – baziliku San Petronio, ktorá meria 47 metrov a pochádza zo 14. storočia. Asi sa čudujete, prečo je dvojfarebná. Jej prestavba mala byť veľkolepá a pokoriť baziliku sv. Petra v Ríme, ale vtedajšiemu pápežovi sa to nepáčilo a prestavbu zakázal. Jednu časť tvoria teda červené tehly a druhú ružový mramor. Do baziliky je vstup zadarmo a stojí za návštevu. Pri vstupe vás síce skontrolujú vojaci, ale vidieť najväčšie slnečné hodiny na svete alebo priamo aj omšu, je naozaj krásny zážitok.
Neptúnová fontána
V ďalšej uličke blízko námestia Maggiore sa nachádza Neptúnovo námestie s Neptúnovou fontánou. Ak sa pozriete pod správnym uhlom, uvidíte Neptúnovo „mužstvo“ z iného uhla a to vďaka jeho ruke, ktorú sochár, ktorý ho navrhol vymodeloval tak, aby vyzerala ako jeho genitálie. Spravil tak preto, lebo mal problém s cirkvou a keďže neďaleko fontány sa nachádza kláštor, mníšky by sa museli na tento skvost pozerať. Mimochodom jeho trojzubec má v logu aj automobilka Maserati.
Najstarší mestský trh
Po ľavej strane od baziliky v uličke Via Clavature sa nachádza Mercato di Mezzo – najstarší trh v meste. Je tu extrémne veľa ľudí, extrémne veľa hluku, jedlo na stojaka, domáce cestoviny do krabičky, či na predaj.
Skrytý poklad a lá malé Benátky
Bologna bola v minulosti významný obchodný uzol. Aj preto tu bolo vybudovaných vyše 60 km kanálov, ktoré sú však dnes už ukryté pred zrakmi turistov a ponad kanále sú postavené domy. Ak však lepšie pátrate, nájdete ešte zopár miest, kde si tento pohľad užiť môžete. Nájdite ulicu Via Piella a dom č. 18, kde si priamo z ulice viete otvoriť okno priamo do Benátok. Ešte krajší pohľad máte cez ulicu z mosta na druhú stranu kanála. Určite sem choďte ráno, nestretli sme tu takmer žiadnych turistov.
Bazilika San Luca
Asi 5 km z Bologne sa nachádza kopec Monte della Guardia, na ktorom sa pýši ako inak červená bazilika San Luca pochádzajúca z 18. storočia. Môžete sa k nej vybrať pešo a prejsť takmer 4 kilometre neprerušovane popod arkády. Je to najdlhšia arkáda na svete a má 666 oblúkov. Toto číslo symbolizuje diabla a arkády majú tvar hada rozdrveného nohami Madony, ktorá symbolizuje Cirkev. Výstup na kostol tak predstavuje cestu oslobodenia a očistenia od hriechu.
My sme pre krátkosť času využili dopravu vo vláčiku San Luca Express a lístky si kúpili priamo na námestí. Hore ste asi za 30 minút a vo vláčiku je aj stručný výklad. Trasa obojsmerne stála 13 Euro/osoba. Funguje to následne ako Hop on/Hop off, takže naspäť môžete ísť kedykoľvek a naskočiť na ten, čo potrebujete.
Vstup je bezplatný a opäť sme mali šťastie a trafili sme omšu. Znamenie? 😊 Z baziliky je aj krásny výhľad na celú Bolognu. A týmto sa dostávame k záveru výletu. Ako sa hovorí, najlepšie na koniec.
Gastronómia v Bologni
Kaviareň Pappare sme našli v uličke neďaleko dvoch veží. Otvárali o 9:00 a my sme prišli asi 9.01 už sme stáli v rade, ale vonku. Domáca focaccia so šunkou mortadela, domáci croisant plnený čoko-pistáciou a flat white. Nikdy som nejedla tak naplnený croisant za 2,50! Len pre zaujímavosť espresso tu stálo 1,20 Euro a kapučíno 1,50 Eur. To by sme u nás ťažko hľadali.
Prvou zastávkou po príchode bola večera v Osteria dell´Orsa, malá reštaurácia, kde sme akurát vychytali posledný stôl a rovno ochutnali ich bolognese a lá ragú. Ne sku toč né! Cena za cestoviny bola síce krásnych 9 eur, ale za pivko si už naúčtovali 5 Eur.
Druhou zastávkou v deň odchodu bola reštaurácia Osteria da Fortunata, kde v interiéri šúľali cestoviny, ktoré vám následne uvarili. Tu som si dala moje obľúbené carbonary. Tak výraznú slaninu guanciale som ešte nejedla.
A ak by ste chceli zapadnúť, počkajte kým sa trošku zotmie a pod arkádami sa pootvárajú malé vinárne, kde si taliani vychutnávajú víno alebo aperol. Sú všade. Aj v zime.
Taliani vedia ako si užívať život. Vedia ako relaxovať a žiť v prítomnosti. A hlavne vedia si vychutnať jedlo. Kdekoľvek. Ak by ste sa vybrali na dlhší výlet, odporúčam zájsť si vlakom z Bologne aj do Florencie alebo Modeny.
Bologna ďakujeme. Si nádherná.
S láskou
Katka
Tipy:
- Neďaleko Bologne sa nachádza známe múzeum Lamborghini a Ferrari
- V Bologni sa nachádza aj židovské ghetto, ktoré spoznáte malými uličkami, kde na stene budov uvidíte zobrazenú modrú ruku
- Dajte si zmrzlinu – ja som ochutnala domácu chuť Crema
- Nezabudnite vyjsť na niektorú vežu a užiť si Bolognu aj výšin – je to neskutočný zážitok
- Letenka stála 40 Eur/spiatočná, ubytovanie 60 Eur/noc/osoba