Na otočku do Brna – druhého najväčšieho mesta Českej republiky

Na otočku do Brna – druhého najväčšieho mesta Českej republiky

Niekedy nemáte dostatok času na to, aby ste spoznali celé mesto. Dokonca si neviete vybrať, čo v tak krátkom čase vlastne chcete vidieť. Pred rozhodnutím ísť do Brna, som Brno poznala ako zastávku na ceste do Prahy a ako mesto mladých. Druhé najväčšie mesto Českej republiky s viac ako 400 000 obyvateľmi však ponúka omnoho viac. Prvá zmienka o meste kultúry, výstav a umenia sa datuje do roku 1091.

Do Brna sme sa vybrali v piatok popoludní a za krásnych 1,5 hodiny sme boli na mieste. Ubytovanie sme mali trošku od centra (15 min. autom) – pri priehrade.  Myšlienka vybudovať priehradu v Brne vznikla ešte v minulom storočí, avšak po detailnom prieskume okolia, zaľudnenia, ekonomickej straty, sa priehrada začala budovať až v roku 1936. Miesto, ktoré sa stanovilo ako najvhodnejšie na stavbu priehrady bola obec Kníničky, z ktorej museli na základe výstavby vysťahovať jej 530 obyvateľov.

Brnenská priehrada

V súčasnosti je priehrada využívaná aj ako turistická oblasť plná chát, penziónov, reštaurácií. Medzi najvýznamnejšiu udalosť roka na priehrade patrí súťaž ohňostrojov, ktorá sa usporadúva v rámci festivalu Ignis Brunensis. Napriek množstvu aktivít a atrakcií, ktoré brnenská priehrada ponúka, taktiež bojuje s vysokým výskytom siníc, takže kúpať sa tu v lete sa moc neodporúča.

My sme Brno navštívili v chladnom decembrovom počasí, kedy sa už priehrada chystala na spánok a jej povrch lemoval ľad.

Popri priehrade sa nachádza veľa reštaurácii a my sme nedali na odporúčanie hotela, ale vlastný inštinkt a vybrali si reštauráciu Dušan Voda Restaurace Prístav, ktorá v lete ponúka veľkú terasu s výhľadom priamo na priehradu. V zimných mesiacoch nás zahrial jej interiér, úžasné jedlo a usmievavá obsluha.

Reštaurácia Prístav

Prvý deň bol za nami a hor sa ráno spoznávať krásy Brna.

Vianočné nákupy? To nemyslíš vážne!

Náš prvý parking viedol do obchodného centra Vaňkovka. Toto obchodné centrum je vybudované od roku 2005 medzi autobusovou a vlakovou stanicou, takže sa nestratíte. Niekoľko podlažné parkovisko  (1000 miest) bolo také plné, že nám policajt poradil parkovať aj na miestach pre rodiny s deťmi.

Vaňkovka obchodné centrum

Vstúpiť počas vianočného obdobia do obchodného centra je masochizmus, tak prečo by sme si to trošku neužili aj my. Dali sme tam krásnu hodinku, počas ktorej sme síce čo to nakúpili, ale vianočný duch bol asi len na CD v obchodoch. Keďže predstava parkovania v meste sa nám nepozdávala, milý pán nám poradil, že ak tu zostaneme do 5 (bola 1 hodina), tak potom sa závory zdvihnú a nemusíme platiť za parkovanie. Aj napriek jeho ochote, sme opäť túto radu nevyužili.

Keďže sme nemali čas kedy zistiť, že v meste chodia turistické minibusy alebo že existuje malý aj veľký okruh, vytipovali sme si tri veci, ktoré určite chceme vidieť – hrad Špilberk, katedrála Petrov a Zelný trh a jeho staré uličky.

Hrad Špilberk

Ani do tretice sme nepočúvli radu domácich, že pod Špilberkom nie je možné nájsť miesto na parkovanie a pekne sme si to mierili do jednosmerky pod hradom. Miestečko ako stvorené pre nás čakalo priamo pod vstupom do záhrad. Teplo sme sa obliekli a vybrali sa hore po cestičkách, kde nás predbiehali bežci. Fandili sme im.

Krásne upravený park, s preliezkami pre deti a lavičkami na miestach, kde letný západ slnka musí vyzerať, ako ten najkrajší, ktorý ste zažili, sme prešli asi za 15 minút a boli sme pri vstupnej bráne.

Špilberk
Výhľad zo Špilberku

Hrad Špilberk bol založený v 13. storočí českým kráľom Přemyslom Otakarom II. V minulosti slúžil k ochrane mesta, ale taktiež aj ako väznica, ktorá mala v 18. storočí povesť najhoršej v Európe.

Z hradu je krásny výhľad na celé Brno s majestátne sa pýšiacou katedrálou Petrov. Špilberk má 114 m hlbokú studňu a patrí k najhlbším hradným studniam v Českej republike.

Výhľad zo Špilberku

Hrad nás vyšťavil, tak sme si vzali kávičku so sebou a namierili si to do starého mesta, na zelný trh. Všade prekvitala vianočná atmosféra s trhmi, výzdobou, kolotočmi a hudbou. Zelný trh bol v minulosti centrom stánkov s mäsom, zeleninou, či chlebov. Dokonca pod trhom bolo množstvo priestorov, kam si trhovníci ukladali zeleninu a iné produkty.

Nočné prechádzky
Staré mesto

 

 

 

Prechádzka s kávou v ruke, hudbou v ušiach a vianočnou atmosférou nás nabudila, aby sme si to prešli od Starej radnice, Šilingovho námestia, až po Námestie slobody.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Cestou sme sa zastavili pri katedrále Petrov, ktorá sa týči až do výšky 81 metrov.  Vyrástla už na prelome 13. a 14. storočia, pôvodne ako gotický chrám sv. Petra. Až v roku 1777 sa rozšírila na sv. Pavla a stala sa katedrálnym kostolom. Jeho zvláštnosťou je, že každý deň o 11:00 zvonia zvony, čím sa pripomína rok 1645, kedy sa Brno ako jediné mesto na Morave ubránilo švédskemu obliehaniu počas 30-ročnej vojny. Stačí tú energiu ísť nasať priamo dovnútra a užiť si pohľad na jeho strop. Ak by Vás to lákalo ísť aj vyššie, za drobný poplatok je možné ísť priamo do veže.

Katedrála Petrov

Turistika za nami, je čas sa pripraviť na večer. Taxíkom sme sa odviezli do centra mesta (350 kč – 12 Eur) a vybrali sa do jediného baru, ktorý sme si vyhliadli – Bar, ktorý neexistuje.

Bar, ktorý neexistuje

Dvaja kamaráti, ktorý precestovali takmer celý svet si vysnili bar, kde keď vkročíte, budete sa cítiť inak. A začali ho tvoriť. Momentálne je stále na ceste k dokonalosti k pravému kamennému baru, tak si ho nazvali Bar, ktorý zatiaľ ešte neexistuje.

Bar, ktorý neexistuje
Tullamore dew

Dve podlažia úžasných drinkov, ktoré inde nenájdete, whisky, na ktoré sa pozeráte priamo z barovej stoličky a aj šmakoviniek na papanie. Chvíľu čakania na voľné miesto sme trávili rozkukávaním sa a po usadení sme si vychutnali svoje drinky. Bar bol plný, takže určite odporúčam rezervačku. Obsluha bola geniálna, voda bola automaticky zdarma k stolu. Ak by sme mali viac času, určite zavítame aj do sesterského baru 4 izby, či Super Panda Cirkus.

Nočná prechádzka Brnom bola krásnym zakončením krátkeho výletu, kde sme sa snažili využiť čas čo najefektívnejšie.

Ako povedal pán taxikár, ktorý nás viezol domov v nočných hodinách „My z Brna Vás milujeme, veď ste bratia“, tak isto sme si my zamilovali toto mesto. Je tak blízko a tak krásne zážitky si z neho viete odniesť.

S láskou

Katka

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *